|
|
|
|
|
Engang for læng siden flyttede vi på landet til denne dejlige gård og denne smukke natur.
I mange år var kattene i stalden de eneste katte på egendommen.
|
|
Uldtotten´s Babette og Le Rassy´s Great Muhamed Ali var de 2 første Norske Skovkatte som flyttede ind i 1996. Det var starten på en vidunderlig tid med vores norske venner. Tiden er gået med killinger, udstillinger. I 2011 rundede antallet af killinger som er vokset op i vores stuer 100. Antallet af katte er steget stødt og roligt. |
|
I gården byggede vi en brændehæg og satte front på så Babette og Ali kunne komme ud. Efterhånden som antallet af katte steg steg antallet af løbegårde også. Der endte med at være 5 forskellige. Kattene elskede dem og vi kunne rode og regere i huset uden at genere kattene. Når de er inde er de en del af familien. |
|
Huset her har rummede familiens liv fra 1976 - 2011. Børn er blevet født og er vokset op og er flyttet hjemmefra med alt hvad det har ført med sig af besøg af venner og den slags. Alle har haft dyr. Her har værete hunde, kaniner, får, geder, hest, duer, ænder, Herefordkøer og høns udover kattene.
|
|
Vi udstiller gerne køer og katte. Vi er selvfølglig også medlem af en forening og får stamtavler på vores katte og de fleste af vores køer.
Vi er medlem af Racekatten og derigennem Fifé. Vi deltager i diverse medlemsmøder og har derved suppleret den viden vi har erfaret os til igennem et langt liv med dyr.
Krista har siden starten på mentorordningen under FD i 2009 været mentor. Et dejligt arbejde som giver kontakt til en masse rare mennesker. |
|
Vi lægger vægt på at vores killinger er gode familiekatte. De skal leve længe og være elsket hvert minut af deres lange liv. Det har de første 100 killinger i vores opdræt været.
Mine killinger sælges til avl - udstilling - kæl.
Forventer at køberne passer lige så godt på vores killinger som vi og mormis har gjort indtil de flytter.
|
|
Ser du en NFO eller Burmilla som hedder Babette´s ved du den er født og opvokset her.
Vores adresse finder du i bunden af denne hjemmeside. Vi kan kontaktes på den e-mail som står samme sted eller via kontaktformularen som findes rundt om på de forskellige sider.
I løbet af vinteren 2011-12 blev dette paradis byttet med et ligså vidunderligt på Fyn nær Fåborg. Her har kattene fået nye boliger som de er yderst tilfredse med.
|
|
Mine hankatte er først og fremmest til mig selv. Udvalgte hunkatte modtages dog til parring.
Elkington´s jay-Z og Mikmali´s Bastian vil være de heldige når det gælder norske skovkatte.
Felis Zitteli´s Xander når det gælder Burmillaen.
|
|
At opdrætte kræver tålmodighed og omtanke. En stor portion held har man også brug for. Ikke alle planer går som tænkt. Kan du ikke leve med et altid gabene hul i pungen og syntes du det er umuligt at lade dine killinger flytte hjemmfra, skal du ikke starte op med opdræt. Gør du det alligevel vil du, som os, opdage at der i katteverdenen findes en masse rare mennesker, som du kan dele denne dejlige hobby med.
I 2007-8 besluttede jeg at starte op med en race mere. Efter lang tids søgen faldt valget på Burmillaen. Uh det var en svær pille at sluge at skulle kramme sådan en benrad uden den sædvanlige bløde lange pels. MEN de har et særligt gen som hedder jeg kan godt li dig så du kan da godt li mig, ikke? og inden man ser sig om så er man bare solgt. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Krista Nielsen | Pilekrogen 20, Haastrup, 5600 Fåborg - Danmark | Tlf.: 57600334 | babettesnorskeskovkat@yahoo.com
|
|
|