A

I en Zombietid

I En Zombietid blev spillet hver fredag og lørdag i September måned 2013 i Stenhuset på Kirkehavegaard. Til hverdag bliver stenhytten brugt som opbevaringsrum for 7 foreninger i Allerød kommune og AAT spurgte alle foreningerne om lov til at benytte huset og det blev til et spændende projekt.
 
Publikum blev budt velkommen i den lille saunahytte Lapträsk badstue som er en gave fra Allerøds finske venskabsby. Da klokken slog 20 blev publikum ledt over til stenhuset hvor forestillen allerede var igang da publikum kom ind i huset.
Døren blev låst og de kun 13 publikummer blev skræmt fra vid os sans. 
 
AAT fik meget ud af projektet og håber på at kunne lave den slags forestillinger igen i fremtiden.
 
En intim forestilling for kun 13 publikummer pr aften.

I en Zombietid

Ny gyserforestilling

 

Dette skrev Frederiksborg Amts Avis

Allerød - 24. august 2013

Bag Lillerød Kirke øver Allerød Amatør Teater i disse dage intensivt. De arbejder på en intim forestilling , der kan skræmme livet af de fleste. Teatergruppen har valgt præcis jorden i skyggen af kirken til at danne rammen om deres gyserforestillingen »I En Zombietid« for at styrke følelsen af uhygge.

Teatergruppen bag »I En Zombietid« går under navnet »Projekt Z«. De laver gyserforestillinger for Allerød Amatør Teater, og »I En Zombietid« er deres nyeste skud på stammen. Bag projektet står instruktør og forfatterinde Marie Louise Frifelt.

- Det handler jo om at give publikum en oplevelse. Og her er det så en skræmmende oplevelse, de skal have, siger Marie Louise Frifelt, der altså står for at holde styr på de seks unge skuespillere mellem 15 og 20 år, der er med i stykket.

I korte træk handler stykket om fem unge mennesker, der på mystisk vis fanges i en kælder. Dernede møder de kælderens underlige enebeboer, og snart bliver de fem del af et univers med overnaturlige kræfter, som de ikke selv kan hverken begribe eller kontrollere.

Hele august måned går den lille gruppe af skuespillere i træningslejr. De har nemlig næsten ikke øvet hele sommerferien, og fra den 6. september skal de opføre to forestillinger hver weekend hele måneden. Derfor har de besluttet, at de to sidste weekender inden premieren skal foregå udelukkende med fokus på forestillingen.

Medvirkende:
 
Anne: Nina Møller
Liv: Annika Løchte Taylor
Monica: Sofie Braum Holst
Naná: Melissa Marcher
Max: Alex Østergaard
Thomas Dallager: Casper Friedrich Bonvang.
 
Instruktør: Marie Louise Frifelt.
Forfatter: Marie Louise Frifelt.
 
 
Backstage:
 
Laura Thassicker
Anders Stenvall
Cecilie Wager
 
Allerød Amatør Teater