CONTACT / Newsletter

Newsletter

Name
Company
E-mail
:
CAPTCHA Image
Newsgroups
Unsubscribe here
5/9 2012 - SEU-Nyhedsbrev 3 12/13

SEU-Nyhedsbrev 3 12/13

 
 
Opret profil på Badmintonpeople
Fra denne sæson af benyttes www.badmintonpeople.dk til holdturnering. Her kan du se resultater, og det er via portalen, at holdlederne indtaster holdresultater.
 
Det betyder også, at alle spillere skal have en spillerprofil. Den har SEU oprettet for alle. I skal dog selv oprette en brugerprofil, og herefter knytte brugerprofilen op til spillerprofilen. Gå ind på www.badmintonpeople.dk og tryk på linket "Spiller: Kom i gang". Følg instruktionerne.
 
Har du en profil i forvejen, så tjek, at din brugerprofil er knyttet op på spillerprofilen.
 
Tjek, at navn, fødselsdato og klub er korrekt.
 
Dette skal gøres inden fredag den 7. september 2012.
 
Har du problemer eller er der fejl, så kontakt Morten Munch på mail@mortenmunch.dk.
 

 
Åbningsreception fredag den 7. september 2012 kl. 16.00
Alle klubbens medlemmer er inviteret til åbningsreception fredag den 7. september 2012 kl. 16.00, hvor de nye faciliteter officielt indvies med bl.a. deltagelse af Kultur- og Fritidsborgmester Pia Allerslev.
 
Vi er nogle SEU-spillere, der møder op, så kig forbi og få en fredagsøl e.l.

 
Hilsen fra trænerne
Rasmus Bonde har i sidste uge rundsendt nedenstående orientering om holdudtagelse mv.:
 

Til alle ABC spillere.

 

Jeg ville lige skrive en informerende mail ang vores 1-2-3 hold.

Vi er i år blevet flere spillere som er på niveau med hinanden. Og specielt i toppen.

 

Det er dejligt at vi har fået en god og bred trup, som giver et bedre træningsmiljø og skaber et konkurrence på alle fronter.

Det betyder også at vi ligeledes får nogle udfordringer når vi skal sætte holdene.

 

Derfor vil der blive lagt op til, at der spilles om pladserne på holdet, og man vil blive belønnet for at yde en ekstre indsats hvis man træner bedre, træner mere, vinder sine kampe og generelt viser en interesse i at blive en bedre badmintonspiller. 

 

Der skal stadig være plads til sjov og ballade, og det synes jeg er vigtigt at fortælle spillerne. Derimod skal spillerne vide at vi udtager holdene gang til gang, som også betyder at man ikke er sikret en plads på fx 1 holdet selvom man er udtaget i første runde.

 

Jeg ser frem til en god sæson og håber på spillerne bakker op omkring beslutningerne ved valget af spillerne til vores hold, og tager udfordringen op omkring pladsen på vores diverse hold.

 

Go’ dag,

 

Mvh

Rasmus


Amager Badminton Club | VAT number: 15796219 | Markmandsgade 8, 2300 København S.  | Phone: 3295 5002 | mail@amagerbadmintonclub.dk