Politikerne i Danmark / Hvad har politikerne gjort?
(BNP)  Bruttonationalprodukt er et  oftest anvendt som nationalregnskabsligningen, den bruges til at måle værditilvæksten for produktion i et land. Det er en sammenlægning af produktion minus værdien af varer og arbejde.

Hvad har politikerne gjort?

Politikerne på Christiansborg. Over de seneste 5 år hvor krisen har været i gang har der været to regeringer. I perioden hvor krisen har været i gang har der været to magtfulde personer som har styret Danmark. Den ene Lars Løkke og den anden Helle Thorning. To meget forskellige og vigtige personer fra de modsatte partier og derved også forskellige initiativer. De havde et ansvar om at få Danmarks vækst og BNP op igen efter 2 år med op til -5 %. Grunden til at BNP var faldet så drastisk var at Danmark ikke kunne eksportere vare til udlandet da de ikke havde penge til at købe mere. Hele Europa var ramt af krisen
Lars løkke blev statsminister i 2008 som efterfølger af Anders Fogh. Han kom ind i position hvor han skulle rede Danmark fra at ryge helt ned. Men i starten gik det ikke godt. Han blev meget kritiseret men han indførte en hel del nye reformer:
Han indførte bla. En bankpakke på 32 milliarder som skulle rede bankerne fra at gå konkurs, en transportpakke, en skattereform og en renoveringspulje som skulle sikre at de udsatte håndværkere havde arbejde at lave og det støttede regeringen med en pakke med 1,5 milliarder kroner m.m. I alt 9 pakker som kostede i omegnen af 150 milliarder. Mange penge som danskerne betale af deres skat til at få gang i væksten igen men det var nødvendigt.
Så var der Helle Thorning som dog ikke brugte så mange penge og reformer. Hun blev statsminister i 2011 men hendes meningsmålinger så ikke for godt ud efter måneder på posten. Hun havde reklameret med hendes nye Akutpakke som ville hjælpe 12.500 langtidsledige i job men det var en dyr pakke. Hele 330 millioner skulle danskerne betale til firmaerne som ansatte personer som havde under ½ år tilbage af deres dagpenge. Denne pakke failede fuldstændig og pakken hjalp kun omkring 2000 i job. Et andet initiativ fra Helle Thorning og hendes regering var arbejdsmarkedsydelse hvor de personer som ikke fik dagpenge mere kunne få 80 % af pengene hvis de betalte 35 kr. mere til a- kasserne end normalt. Så pakken blev ikke finansieret af alle danskere men dem der havde brug for det. En god løsning måske. Derudover indførte hun en kickstart på væksten til 17 milliarder.

Hvordan ser det ud for Danmark i dag?

Danmarks statsgæld er på 500 milliarder. Det at have gæld er normalt lige nu men bliver gælden mindre eller større i fremtiden?
Det ser ikke dårligt ud for Danmark selvom gælden vil stige de kommende år mener flere økonomer grundet statens underskud. Gælden er kommet efter flere år med lav vækst og med flere tiltag som er mislykket fra regeringens side. Men det ser ikke specielt sort ud og krisen har ikke ramt os som medierne og politikerne skræmmer den op til. Men vi har gæld og det er den vi skal have kontrol over og der har været krise. Vi har haft den laveste vækst i mange år. Så hvordan ser det ud for Danmark i fremtiden. Det værste vi har set fra krisen går vi ud fra har været der men vi skal stadig væk have arbejdsløsheden ned på det niveau før krisen og væksten i gang igen. Men det er der ikke store forventninger til at det kommer til at ske. Regeringen mener nemlig kun at der kommer en stigning på økonomien med 0,5 %. En nedjustering fra 1,2 % tidligere på året. Det kommer ikke til at gå hurtigt men da i det mindste i den rigtige vej. På den anden side er arbejdsløsheden som ved starten af krisen så på den måde går det også godt og industrien er også blevet større over de seneste måneder. Vi har sikkert alle hørt om at Danmarks konkurrence evne var dårligt, at vi har for høj virksomhedsskat og at alle firmaer flytter til Kina. Men alligevel er der her fremgang men kun en procentdel på 0,4 %.
En tredje god indikator på at vi er på vej ud af krisen er at vi har fået flere penge mellem hænderne. Vi er blevet mere positive omkring fremtiden viser en undersøgelse fra Danmarks Statistik. Skattelettelser, mindre inflation og lavere renter har gjort at vi har fået og brugt flere end sidste år på samme tid.
Jeg kunne blive ved med at nævne ting som er blevet bedre over det seneste år og som tyder på at vi er på vej ud af krisen men en ting har en virkning på alle parametrene. Boligpriserne er steget for første gang i 5 år med 1,2 %. En positiv ting for alle boligejere men det har også indvirkning for forbruget i Danmark. Hvis boligmarkedet er i bedring hjælper det danskerne med at begynde at forbruge mere igen også er vi for engang skyld på vej ud af det værste af krisen. Forhåbentlig snart.ning måske. Derudover indførte hun en kickstart på væksten til 17 milliarder
.
Mange er utilfredse med regeringen, de mener at regeringen ikke har gjort nok, i kampen mod krisen.