Hoi An er byen, der er elsket af alle. Den er så hyggelig og charmerende, at man ikke finder noget magen til andre steder i Vietnam. Den gamle bydel ligger ned til floden, og har masser af små restauranter og hyggelige steder at hænge ud.
Udover den gamlebydel har Hoi An også fantastiske strande at byde på.
 |
Hoi An's gamle by
Gå eller cykelrundtur i den gamle by.
|
 |
My Son ruinerne
Tag på en historisk dagstur tilbage til Cham riget, og besøg de imponerende My Son ruiner, der dateres tilbage til 11 århundrede. På turen opleves desuden den flotte natur, rismarkerne og landskabet omkring Hoi An. Vi kan derfor anbefale, at tage på denne tur med Easy Rider, hvor man kører på motorbike, men det kan også lade sig gøre i bil.
Pris fra 85 USD pr. person
|
 |
Hoi An Cooking Class
Lær, hvordan du selv kan lave den smagsfulde vietnamesiske mad sammen med en lokal familie. På denne mad tur starter I med, at besøge det lokale marked, før i sejler op ad floden og ud til familien. Der laves både forårsruller, pandekager, papayasalat m.v. Til slut smager I selvfølgelig på maden. Turen har afgang to gange dagligt.
Pris fra 90 USD pr. person Privat tur
|
|
Lanterne værksted
Besøg Hoi Ans lanterne værksted og lær, hvordan Hoi Ans kendte lanterner, der kan ses ud over hele Vietnam, bliver til. Besøget varer godt en time og du får her mulighed for at lave din egen lanterne til at tage med hjem, som en helt unik souvenir.
Spørg om pris
|