Vibygård Lam
 
 
FÅR SOM NATURPLEJERE AF INVASIVE ARTER
 
- ET NATURLIGT VALG
 
Får som naturplejere af invasive arter er et godt og effektivt valg. Fårene har en evne til at græsse planten helt ned. Det bedste resultat opnås, hvis man starter afgræsningen så tidligt som muligt i vækstperioden. Dette vil stresse planten og på længere sigt nedbryde denne.
 
 
 BJØRNEKLO & AMERIKANSK GYLDENRIS
Vi har stor erfaring med bekæmpelse af Bjørneklo og Amerikansk Gyldenris og kan derfor garantere at fårene i en periode på 5 år, vil kunne bekæmpe dem fuldstændigt på det pågældende sted.
 
 RYNKET ROSE
For en effektiv bekæmpelse af rynket rose, vil det klart være at foretrække at fårene kan gå på arealet i hele vækstperioden og dermed stresse planten konstant.
JAPANSK PILEURT & VILD PASTINAK
Vi har endnu ikke meget erfaring med bekæmpelse af større arealer med Japansk Pileurt og Vild Pastinak, men vi ved fra vores sommerafgræsningsarealer, at fårene holder disse planter helt nede.