Projektet ”Skabelse og Undergang – i egyptiske, nordiske og jødisk/kristne myter” sætter fokus på mytegenren og på, hvordan denne kan sige noget alment sandt om tilværelsen.
Om projektet
Eleverne skal arbejde med temaerne skabelse og undergang i tre mytespor for herigennem at få en opfattelse af forholdet mellem de to begreber som en grundlæggende rytme eller bølgebevægelse i tilværelsen.
Eleverne præsenteres for klassisk kunst og tegneserier med skabelse og undergang som emne.
Herefter eksemplificeres skabelses- og undergangstemaet i klassisk musik.
Tilbud
-
Undervisningsvejledning til læreren
-
Tegneserier i klassesæt
-
Udvalgte værker fra Glyptoteket præsenteret som Powerpoint
-
Kirkebesøg i den lokale kirke
Kirkebesøg
Undervejs i forløbet er indlagt et kirkebesøg, hvor eleverne gennem billedarbejde, en salme og samtale med præsten bliver præsenteret for den kristne opstandelsestanke.
Sammen med præsten sættes der spot på kristendommens særlige tolkning af bølgebevægelsen og dens treklang af liv-død-ny begyndelse.
Kreativt produkt
Som en afslutning på projektet laver eleverne selv et kreativt produkt, der visuelt og måske også i lyd udtrykker livets grundlæggende rytme.
Projektperiode
September - oktober 2015
Tilmelding
Senest 1. september 2015