Vi har fået lavet en helt masse super hø i år , så det er bare så fedt ! Derudover var vejret også med os da vi pressede halm. Da det skulle køres ind kørte de næsten i døgndrift et par dage, og nåede det da også inden regnen igen meldte sin ankomst. Derfor var jeg i et par dage leveringsdygtig i alt indenfor madpakker og hvad dertil hører , og bellis var selvfølgelig med på tur :-)
Nu har jeg laden bugnende fuld af super halm og hø, så efteråret kan bare komme an. Om et par uger ankommer de sidste heste fra sommergræs, og så er det "indendørssæson" frem til foråret 2014.
Tror aldrig jeg har fået vist jer dette klip, som jeg egentlig syntes er lidt sødt. Havde legestue med Shania på banen en dag i sommerferien, mens Nanna var på ferie. Stod inde på midten og ville have hende til at løbe lidt så jeg kunne ta billeder,
her var så hvad hun gjorde istedet. Rundt og rundt det gik, Shania i fri dressur.
Nu når vi er ved Shania, så har jeg været på besøg deroppe så ofte som jeg kan komme til det, og det virker som om der virkelig sker meget oppe i Shanias hoved for tiden. Hun vokser med opgaven og det kan man takke en tålmodig Nanna for. Specielt i sidste uge var nok det bedste jeg har set fra dem nogensinde, så det bliver helt vildt spændende at se dem igen i denne uge. Lige et enkelt billede fra undervisning i fredags. Filmede egentlig , så blev kun til et par enkelte billeder at en noget ringe kvalitet, men jeg skal få samlet op på det!
Så er Shania blevet klippet for første gang. Og der må man sige at hun har overhalet "storebror" Liberty indenom. Hun stod nemlig bum stille , og blev klippet ned over knæ og op til og med kæben, det syntes jeg da var lidt sejt... Hermed videresendes en lille opfordring til Liberty ;-)