_______________________________________________________________________
Du kan gøre meget for ikke at få spyware og andet snavs på din pc. Herunder finder du en række gode tips og tricks, som kan hjælpe dig til at få en mere sikker computer. Vi påtager os intet ansvar for eventuelle fejl på din pc, som kan henføres til de tips der gives.
Hvad gør jeg når XP bliver langsom?
af Leo Engberg
06.09.2007
Med tiden kan XP godt blive langsom, alting tager ”evigheder”. Det kan du godt selv gøre noget ved.
Denne artikel går ud fra, at du ikke har virus, spyware eller andet snavs på din computer. Hvis du er i tvivl, kan du få det tjekket her. Du registrerer dig som bruger af forum, og følger så denne anvisning.
Selve opstarten (boottiden) kan være langsom, men den kan gøres hurtigere. Det afhænger dog af, hvor meget der skal starte op. Hvis du kan undvære noget af det, kan du deaktivere det i Start-Kør, skriv: MSCONFIG under Start.
Når det er gjort, så kontrollér om du mangler updates fra Microsoft.
Hvis du ikke deler filer og printer på et net, kan du deaktivere den funktion i - netværksforbindelser - egenskaber for din forbindelse, fjern flueben i- fil og udskriftdeling. Der er ingen grund til, at systemet søger efter det i opstarten, når du ikke bruger det.
Nu er du så kommet ind til skrivebordet, og der kan du starte med at klikke på Denne Computer. Højreklik på C- klik på egenskaber og vælg så diskoprydning. Bagefter - analyser, defragmenter – hvis det nødvendigt.
Årsag? Når systemet er færdig med at bruge de filer der har været behov for i en proces, bliver de bare ”droppet” et tilfældigt sted, og med tiden vil det sløve systemet.
Du kan hente meget ydelse, hvis du vil ofre lidt på udseendet? Højreklik på Start og vælg - klassisk visning, fjern flueben i – brug personlige menuer.
Lidt mere ydelse kan hentes her: Højreklik på Denne Computer - egenskaber - avanceret - ydeevne -indstillinger. Der kan du fjerne flueben i nedenstående og alligevel have et pænt udseende:
Lad menuer tone ….
Lad værktøjstip tone ….
Udton menuelementer …
Vis skygger under menuer
Lad åbne kombinationsbokse ….
Brug et baggrundsbillede …
Brug almindelige mappeopgaver.
En sletning af overflødige filer er altid en god ting, da for mange af dem også kan sløve enormt. Du kan bruge et godt program der hedder Ccleaner og som er gratis.
Midlertidige Internet filer bør også slettes jævnligt. Det kan du også bruge Ccleaner eller Window Washer til.
Du kan også hente noget hastighed, hvis din Pagefile (sidefil) ikke er indstillet rigtigt. Windows laver en 'pagefile' på dit C-drev, som indeholder den virtuelle hukommelse. Alt afhængig af, hvor meget ekstra hukommelse Windows har brug for, justerer den som standard størrelsen af denne 'pagefile' (eller 'sidefil'). Der er ikke nogen fornuftig begrundelse for, at Windows hele tiden skal ændre størrelsen af denne fil. Det kræver nemlig forholdsvis mange kræfter fra computeren.
Gå ind i Kontrolpanel - System - Avanceret - Ydeevne - Indstillinger.
Der vælger du - Avanceret, under - Virtuel hukommelse - klikker du på knappen 'Skift'.
Den fil, som bruges til virtuel hukommelse, oprettes automatisk, når du installerer Windows XP, og den kaldes for sidefilen. Sidefilens størrelse er dynamisk og kan variere mellem en mininum- og maksimumstørrelse.
Windows XP indstiller automatisk sidefilens minimumstørrelse til en halv gange størrelsen på computerens RAM-hukommelse og maksimum- størrelsen til tre gange sidefilens minimumstørrelse. Hvis du f.eks. har 256 megabyte RAM-hukommelse i computeren, bliver sidefilens minimum- størrelse 384 megabyte (1,5 x 256 = 384), og maksimumstørrelsen bliver 1152 (3 x 384 = 1152). Det er de anbefalede størrelser. Når du har gjort dette klikker du på knappen 'Definer'.
Du vil muligvis blive bedt om at genstarte computeren.Hvis du laver sidefilen for lille, er det ikke sikkert Windows vil starte, så gør tingene med forsigtighed.
Du kan også defragmentere sidefilen, hvilket også vil optimere ydelsen, med Pagedefrag fra Microsoft. Nederst på siden. Sæt den til at køre ved næste start/genstart.
En anden metode til at få mere ud af dine RAM, er at give Windows besked på at der ikke skal bruges Swapfile, førend det absolut er nødvendigt.
Det gør du ved at gå ind i Msconfig - System Ini-386enh- og ændre-ConservativeSwapFileUsage – til 1 (Gælder kun til og med SP1)
Hvis du ikke søger meget fra Stifinder, kan du hente ydelse ved at deaktivere indekseringstjenesten, det gør du i – kontrolpanel - tilføj/fjern programmer - Windows komponenter - fjern flueben i - indekseringstjenesten.
Hvis den er aktiveret, indekseres ca. hver tredje sekund - du kan muligvis høre harddisken arbejde næsten hele tiden, dette kan være årsagen.
I Stifinder, kan du også hente noget. Gå op i – funktioner - mappeindstillinger - vis - fjern flueben i – søg automatisk efter netværksmapper. Der er ingen grund til at Windows søger efter det, hver gang du vil åbne en mappe.
Som den skarpsindige læser har bemærket, er der ingen tweaks, registreringsændringer eller avancerede ”tuningsmetoder” Artiklen er skrevet som nogle små elementære tips, til at have et rimeligt stabilt system.
Hvad gør du, når din ægteWindows ikke længere er ægte?
af Sander Jensen
05.05.2007
Microsofts WGA-undersøgelse af, om din Windows er ægte, kan godt fejle, så du en morgen pludselig har en "u-ægte" Windows, selv om du har købt, betalt og registreret den. Og hvad gør man så? Det er ikke til for ukyndige at finde ud af.
Jeg har fundet en vejledning på denne engelsksprogede hjemmeside Calendar of Updates,og oversat beskrivelsen til dansk.
Jeg har ikke afprøvet, om Donnas links i beskrivelsen også passer til en dansk Vista-aktivering.
Her er så oversættelsen:
Donna, Feb 18 2007, 09:20 PM
Hvad gør man, når Windows ikke længere er ægte ifølge Microsofts ægtheds-undersøgelses-program WGA?
Søndag eftermiddag: Jeg kom op fra sengen, fik mig en "American blend" kaffe, som jeg brygger på en "star bucks" kaffemaskine. Mens jeg nippede lidt til kaffen, tændte jeg for pc'en, der er med Windows Vista. Jeg blev budt velkommen af 2 dialog bokse, som sagde:
1. Windows Aero virker ikke. Denne kopi af Windows er ikke ægte.
2. Windows DreamScene virker ikke. Denne kopi af Windows er ikke ægte.
Så lagde jeg mærke til, at i det nederste, højre hjørne stod der: “Denne kopi af Windows er ikke ægte.”.
Og ægtheds logoet i “Egenskaber for System” er borte.
Jeg gik ikke i panik, da jeg vidste, at kopien er ægte. Jeg fyrede op under SnagIT fra TechSmith(billedbehandlingsprogram. red.) for at gemme skærmbillederne, fordi dette er den allerførste gang jeg oplever at bruge Windows Vista som ‘ikke ægte’. Det er ikke sjovt, selvfølgelig, at skulle reparere noget, som ikke skulle have været noget problem overhovedet, eftersom man allerede har aktiveret og valideret sin Windows. Men, som man siger “Egne erfaringer er den bedste læremester” og “Sæt dig selv i deres sko”, så vil du forstå, hvad en anden person gennemlever.
Ved at skimme gennem forummet for WGA hos Microsoft, er der nævnt tilfælde, hvor fulde versioner såvel som OEM versioner bliver "stemplet" som uægte licenser, og de kan ikke validere Windows, selv om de er blevet aktiveret.
Du vil bemærke mig i disse fora, som jeg tilmeldte mig sidste år, men jeg startede først med at hjælpe til i denne måned.
Nå, men da jeg startede med at hjælpe med at løse WGA spørgsmål, havde jeg aldrig selv oplevet problemet, ikke før idag. Så jeg tror, at det er godt for mig at kende de lovlydige brugeres problemer og forstå den smerte som Microsofts WGA program påfører dem. Misforstå mig nu ikke, for jeg forstår Microsofts ide bag WGA og jeg er klar over, at det ikke er en engangs-foreteelse at validere (validering foretages igen, hvis Microsoft frigiver en ny version af WGA programmet eller hvis WGA valideringen kommunkerer med Microsoft, hvilket udføres periodisk, og hvis en bruger udskiftede noget i komputeren som udløser aktivering og validering.) . Faktisk synes jeg om ideen og jeg håber, at Microsoft vil fortsætte med at forbedre "Genuine Advantage Tool" så der ikke optræder fejl, især når brugeren ikke ikke selv har foretaget sig noget, der kunne få WGA til at tro, der er tale om en uægte kopi af Windows.
Hvad jeg gjorde:
1. Jeg åbnede det downloadede programs mappe og checkede, om WGA og OGA ActiveX stadig var på deres plads. Men ja, det var de.
2. Jeg åbnede “System” for at se efter, om det viste "ikke aktiveret". Nixen bixen. Der stod stadig “Windows er aktiveret” men mit “Genuine Logo” var der ikke mere. Det var udskiftet med “Get Genuine” og da jeg klikkede på det, åbnede browseren hjemmesiden http://www.microsoft.com/genuine.Mens jeg var på denne side, klikkede jeg på "Validér Windows” knappen. Resutatet blev, at jeg var nødt til at aktivere Windows før jeg kunne aktivere. {Uha… for jeg havde jo allerede aktiveret og Microsofts validerings-program havde alligevel ikke detekteret det rigtigt}
3. Jeg fortsatte nu med at åbne for Windows Update. “Denne kopi af Windows er ikke ægte” var det synlige resultat.
4. Jeg åbnede “System” igen og lagde mærke til, at den eneste mulighed var “Indtast Product Key”. Jeg klikkede på denne mulighed og indtastede min produkt nøgle. Resultatet: en gennemført aktivering. {Juhu!}
5. Nu, hvor aktiveringen var på plads igen, gik jeg til http://www.microsoft.com/genuine endnu engang for at prøve at få valideret. Uha.. den sagde stadig det samme. Jeg skulle aktivere Windows før jeg kunne validere. {Hvad er det dog, jeg gør forkert?}
6.Jeg har en kopi af "Microsoft Genuine Advantage Diagnostic Tool" (MGADiag.exe) i baghånden. Jeg kører dette tool og resultatet er, at jeg har en uægte Windows {Det er et ukorrekt resultat, naturligvis}
7. Eftersom hverken WGA eller MGADiag.exe virker ordentligt her, beslutter jeg at "fyre" en DOS-kommando af og prøve endnu engang at aktivere Windows ved hjælp af kommando-prompten:
Fra Dos-vinduet indtastede jeg SLUI og foretog aktiveringen igen. Resultatet blev en gennemført aktivering! Så jeg gik igen over til at validere Windows på http://www.microsoft.com/genuine . Heller intet held denne gang. Jeg skal stadig aktivere Windows, får jeg at vide. {Åh nej! }
8. Fra kommando prompten indtaster jeg SLUI 4 for at få installations ID og telefonnummeret til Microsoft. "Windows Activation" samt installations ID blev vist og jeg prøver at kalde Microsoft op for at få aktiveret Windows igen. Der er ingen dér, fordi det er Kinesisk Nytår! En god ting, denne automatiske maskine, som er parat til at hjælpe. Den lader mig indtaste "Installation ID", som stod på min skærm, og så gav maskinen mig det “Confirmation ID”, som efter indtastning genaktiverede Windows. Nu var Windows aktiveringen på plads igen (men det havde den jo været mange gange allerede, ikke?).
Jeg besøgte http://www.microsoft.com/genuine hjemmesiden igen for at validere Windows eftersom det pokkers skrivebord stadig i sit højre hjørne viste, at “Denne kopi er ikke ægte”. Endelig, nu virkede det og alt var i orden. Nu sagde http://www.microsoft.com/genuine :
CITAT
Valideringen gennemført
Tak fordi du validerede din kopi af Microsoft Windows.
Tak fordi du brugte "Windows Genuine Advantage" programmet. Du har nu adgang til alle fordelene som bruger af en ægte Windows.
9. Jeg skyndte mig til “System”, ægte Windows-logo'et er tilbage!! (Juhuhh!)
10. Jeg genstartede Windows Vista. Aero og DreamScene virker igen. Meddelelsen “Denne kopi af Windows er ikke ægte” er forsvundet. Windows Vista er igen ægte.
WGA er et værktøjs-program. Det er software, og som vi alle ved, kan software have problemer, og der er tidspunkter, hvor system- eller netværks-fejl forhindrer validering i at fungere rigtigt... ovenstående hændelse kan indtræffe for enhver Windows-ejer. Informér Microsoft om sagen for at hjælpe dem med at forbedre den omtalte validerings-tjeneste. Den er en tids-sluger, men den vil hjælpe med at bekæmpe pirat-kopierne.
Hvis du véd, at du bruger en ægte kopi og oplever ovennævnte problem, så prøv den løsning, som jeg brugte (punkt 8). Det skulle løse problemet. Hvis ikke, så prøv dette:
1. Download "Microsoft Genuine Advantage Diagnostic Tool" (MGADiag.exe) fra Microsoft. Kør MGADiag.exe programmet.
2. Indsæt resultatet i en tråd, som du opretter i "WGA forums of Microsoft"For at finde ud af, om du bruger en ægte kopi, skal du gå til "How To Tell"
og start valideringen af din kopi.
Tilføjelse: Bemærk, at jeg har rapporteret denne hændelse til Microsoft, og de er nu opmærksomme på sagen og er igang med at finde ud af, hvad der udløste denne fejl.
Bemærk, at der er nogle "Common fixes" og eksempler, som du med fordel kan læse igennem på deres fora:
Validation Issue or Activation Issue?
Hvis du har spørgsmål angående validering eller aktivering, så tøv ikke med at tale med dem i deres forum (hvis afsnittet FAQ ikke besvarer dit specifikke spørgsmål eller anliggende, så brug denne hjemmeside.
Kilde: Donna, Calendar of Updates
Oversættelse: Sander Jensen
Iexplore.exe har fundet en fejlog afsluttes. Vi beklager ulejligheden
Dette tip har egentlig ikke så meget med sikkerhed at gøre, men da vi igen og igen har spørgsmålet i vort Forum, om hvorfor og hvad der kan gøres når Explorer lukker en bestemt side ned, ja så må det være på tide at fortælle, hvad du kan gøre.
Hvis det sker på en bestemt internetside hver gang, ja så ligger årsagen i et fejlbehæftet modul i Internet Explorer. I 8 ud af 10 tilfælde hedder djævlen QUICKfind, som er en BHO der ikke er leveret Microsoft.
Programmet gør, at du hurtigere kan finde links, genveje og lignende på din computer, men det er et unødvendigt program, især når det er årsag til ovennævnte fejl. Programmet kan være installeret på din computer i forbindelse med installation af andre programmer.
Sådan deaktiverer du QUICKfind:
1. Åbn Internet Explorer og gå ind på en hjemmeside. Det er helt ligegyldigt hvilken.
2. Klik på "Funktioner" (lige over værktøjslinjen) og vælg "Administrer tilføjelsesprogrammer"
3. Du ser nu en liste over aktiverede tilføjelsesprogrammer. Sørg for at der ud for Vis står "Tilføjelsesprogrammer, der er indlæst i Internet Explorer i øjeblikket"
4. Marker programmet QUICKfind i listen, så det bliver blåt og vælg så "Deaktiver"
5. Tryk OK. Du får så en besked der siger "Du har valgt at deaktivere dette tilføjelsesprogram. Du skal muligvis genstarte Internet Explorer før ændringerne kan træde i kraft." Du siger OK og genstarter computeren
Tipstil Spy Sweeper-brugerne
Spy Sweeper fra version 5.0 understøtter ikke Windows 98SE og ME. Nuværende bruger af Windows 98 SE og ME skal bruge version 4.5, som også opdateres indtil deres licens udløber dog ikke længere end til 1. januar 2008.
Spy Sweeper version 5.0 kan kun køre med min. 256 MB Ram. Vi anbefaler min. 512. Kører din computer langsomt efter installation af version 5.2.3 kan du prøve følgende:
1. Deaktivere ActiveX-skjoldet og lade SpywareBlaster(gratis) overtage den del. Om ActiveX-skjoldet sløver afhænger af samspillet med dit andet software og hardware.
2. En anden måde at løse problemet på kan være at klikke på Shields – Web Browser – Edit BHOs used by Internet Explorer og sørge for, at der ikke er flueben ud for alt, som starter med Java.
3. Hvilke programmer kører under opstart af din computer? Er der nogen, som ikke behøver at starte op sammen med Windows, så deaktiver dem.
4. Som standard kommer version 5.2.3 med Common Add Sites-skjoldet og Keylogger-skjoldet deaktiveret. Har du problemer med hastigheden skal du ikke aktivere de to skjolde, men prøv dig frem.
Spy Sweeper popuppen dukker op, når du starter din computer. Irriterer det dig, kan du nemt stoppe den. Gør sådanne: Åbn Spy Sweeper. Klik på Options i menuen til venstre. Klik på fanebladet Program. Fjern flueben ved ”Display splash screen on Spy Sweeper startup”.
Hvis du er Kaspersky-bruger, og Spy Sweeper ikke vil lade sig opdatere så brug denne løsning.Andre firewalls kan også godt have problemer, idet man tidligere skulle give tilladelse til spysweeper.exe og wrsssdk.exe. Sådan er det ikke længere med den nye version 5.2.3. Nu hedder filerne spysweeper.exe og spysweeperUI.exe.
Forbedret sikkerhed i Windows LiveMessenger
Den nyeste version af Windows Live Messenger har fået indbygget en ny sikkerhed, hvormed du kan forhindre, at visse skadelige filtyper kan blive downloadet. I lyset af MSN-ormens hærgen kan vi kun anbefale, at du bruger funktionen. Den er ikke aktiveret som standard, og du aktiverer den således:
1. Åbn Live Messenger og gå ind i "Personlige indstillinger"
2. Marker fanebladet "Filoverførsel" og sæt flueben ved "Afvis automatisk overførsel for kendte usikre filtyper"
3. Klik "anvend" og "ok"
Nu vil du være lidt bedre sikret imod "overraskelser" som f.eks MSN-ormen.
Vi undrer os lidt over, at Microsoft ikke har valgt at lade funktionen være aktiveret som standard. Vi håber de ændrer på det.
Internet Explorer har indbygget pornofilter
Der har i den seneste tid været diskuteret pornofiltre. Kulturminister Brian Mikkelsen (K) har afsat tre millioner kroner til installering af filtre på landets biblioteker.
På din hjemmecomputer kan du sagtens indsætte et filter. Det følger jo gratis med din browser.
1. Åbn Internet Explorer (Start > Kontrolpanel > Netværks- og Internetforbindelser > Internetindstillinger)
2. Klik på fanebladet Indhold og derefter på den lille boks der hedder Aktiver.
3. Markér "Nøgne kroppe" og justerer med skyderen
4. Markér "Sex" og juster med skyderen
5. Klik på Anvend
Geninstallermanglende og ødelagte filer
Måske er du ikke klar over det, men kører din computer ikke helt som den skal, kan det skyldes, at nogle af dine filer er blevet beskadiget eller helt mangler. Det kan være tilfældet, hvis din computer har været hårdt angrebet af spyware, virus og lignende. Det kan der hurtigt rettes op på.
Læg din Windows CD i computeren. Hvis den starter op automatisk skal den lukkes.
Klik Start > Kør > skriv: sfc /scannow
Husk der skal et mellemrum efter sfc !!!
Nu bliver alle systemfiler tjekket. Er der en eller flere beskadiget, så bliver de repareret, og filer der helt mangler bliver lagt ind igen.
I forbindelse med denne reparation kan du blive mødt med en besked om, at du skal indsætte din Windows XP Professionel CD, men du har en Windows Home.
Det findes nu en løsning her
Her får du en kort oversættelse til dansk:
Hvis du bliver bedt om at indsætte Windows XP Professional CD og du har
en Windows XP Home:
Lav en kopi af Fp40ext.inf og Ims.inf filerne
1. I Stifinder, klik Funktioner - Mappeindstillinger
2. Klik på Vis fanebladet
3. Under "Skjulte filer og mapper" klik på "Vis skjulte filer og mapper
- klik OK
4. Åben C:\Windows\Inf mappen
5. Klik på Fp40ext.inf og vælg Rediger og klik på Kopier
6. Vælg igen Rediger og klik på Sæt ind. Så har du en kopi af
Fp40ext.inf som hedder "Kopi af Fp40ext.inf"
7. Gentag punkt 5 og 6 for filen Ims.inf
Nu skal Fp40ext.inf og Ims.inf rettes til
1. Åben Fp40ext.inf file i Notesblok. Fp40ext.inf findes i mappen
C:\Windows\inf
2. Find linien med teksten:
[Strings]
3. Find så hver linie derunder som indeholder ordet "Professional."
4. Erstat ordet "Professional." med "Home." istedet
5. Gem og luk filen Fp40ext.inf
6. Åben filen Ims.inf i Notesblok. Ims.inf findes i mappen C:\Windows\inf
7. Find linien med teksten:
[Strings]
8. Find så hver linie derunder som indeholder ordet "Professional."
9. Erstat ordet "Professional." med "Home." istedet
10. Gem og luk filen Ims.inf
11. Afslut Notesblok.
Så skulle filerne være rettet til og du kan nu prøve igen
Prøv programmernefør køb
Det er en rigtig god idé at afprøve et program på sin computer førkøbet, og muligheden er der.
Normalt kører programmer godt på de fleste computere, men vi har i enkelte tilfælde set, at det ikke er tilfældet. Det er ærgerligt først at købe et godt program for derefter at konstatere, at lige netop på min computer kører programmet ikke som det skal. En typisk iagtagelse kan være, at programmet sløver computeren hos mig, medens det ikke er tilfældet hos min nabo.
Få en prøveversion. Brug programmet og køb det efterfølgende i shoppen hvis du er tilfreds.
Flere af programmerne henviser til køb hos producenten kort før prøvetidens udløb. Vi beder dig så støtte Spywarefri ved at købe programmet gennem Spywarefri Shop. Fortjennesten går til køb af et nyt og bedre design, med en langt bedre systematik på siden.
Her er prøveversionerne:
BitGuard Version 135: Skriv til os for at få en prøvekode
BullGuard på dansk Version 6.0 (til XP og 2000)
BullGuard på dansk (til Windows 98 og ME)
Ewido
Kaspersky Antivirus på dansk: Skriv til os for at få en prøvekode
Norman Antivirus på dansk: Skriv til os for at få en prøvekode
Pop Up Washer
Reg Supreme
Reg Supreme Pro
Spam Shredder
Spy Sweeper version 4.5
Hvordan du slipper for mange reklamer på nettet
Artikel af Søren T. Larsen, Team Spywarefri
Reklamer er en del af vores hverdag. I fjernsynet kan de faktisk være sjove og underholdende, men der er nok mange, som gerne vil undvære dem på internettet.
En måde at blive dem kvit, er at bruge en hostsfil. En hostsfil er en jævnligt opdateret liste over reklameservere, som man kan lægge ind i computerens hostsfil. Det der sker i hostsfilen er, at reklameserverne vil blive "peget" imod computerens egen lokaladresse 127.0.0.1, og bliver derfor gjort "ikke eksisterende".
Du finder hostsfilen på din maskine her:
Linux/Unix /etc/hosts
NT/2000/XP Pro c:\winnt\system32\drivers \etc\hosts eller c:\windows\system32\drivers\etc\hosts
Windows XP Home c:\windows\system32\drivers\etc\hosts
Windows 3.1/95/98/ME c:\windows\hosts Windows
Læg mærke til, at der kan være flere filer som hedder hosts. Det er den uden endelse du skal bruge.
Hostsfiler kan man finde på flere forskellige sites. Vi vælger at pege på MVPS´s hostsfil i dette forslag, da vi mener at det er den bedste som findes i øjeblikket.
En stor fordel ved den er, at MVPS har tilføjet mange adresser som potentielt kan downloade trojanske heste og hijackere, og det giver en ekstra beskyttelse.
Et problem man vil få, når man bruger en hostsfil, er at man i stedet for den irriterende reklame, vil få en meddelelse fra Windows om at "du har ikke rettigheder til at se denne side".
I programmet "Hostsman" som vi foreslår man bruger, kan man fjerne denne ulempe. Programmet kan stoppe DNS service i Windows 2000/XP, og det har også sin egen HTTP server, som vil modvirke at en for stor hostsfil kan sløve browsing i Windows 2000/XP. Vi mener at nedenstående forslag, i mange tilfælde faktisk kan speede hastigheden op.
Download og installer programmet "Hostsman"
Brug det downloadsted som hedder Netcabo når du kommer om på siden.
Gå til MVPS og og download hosts.zip. Udpak den til skrivebordet.
Så skal "Hostman" konfigureres: Gå i fanebladet "Tools" | "Options".
I "General" sætter du flueben ved alt, på nær den øverste.
I "System" Stopper du DNS service, hvis den ikke er det i forvejen. Sæt flueben ved "Automatically run on Windows startup" og "Disable warning when program starts". Hvis du er bag en proxyserver, skal du også sætte det sidste flueben.
I "Protection" sætter du flueben ved alt.
I "Editor" sætter du flueben ved "Edit hosts with Notepad".
I "Import" sætter du flueben ved de to øverste.
I "Update" sætter du flueben ved "MVPS Hosts". "Default action": "Merge With Hostsfile".
I "HTTP Server" sætter du flueben ved alt. Listen IP 127.0.0.1 Klik på "Background color", og sæt den til hvid. Klik så på "Text color", og sæt også denne til hvid.
Klik "Apply" og "OK".
Gå så i fanebladet File | Import/Export, og importer den fil du udpakkede.
Du kan med jævne mellemrum tjekke på Spywarefri's forside (nederst), om der er opdateringer til hostsfilen, eller du kan tilmelde dig og blive adviseret pr. mail. Se nederst på MVPS's hjemmeside.
Læg mærke til at du i programmet finder links til tre andre hostsfiler. Dem kan du også roligt lægge ind. Det gør du på samme måde, og programmet sørger selv for at slette eventuelle "gengangere".
Hvis du oplever, at hostsfilen blokerer for en dårlig webside, vil programmet fortælle dig, at den har gjort det. Hvis du nødvendigvis skal ind på siden, kan du deaktivere hostsfilen midlertidigt, ved at højreklikke på ikonet nede ved uret og fjerne fluebenet ved "enable hosts", og derefter opdatere siden. Du kan også bruge programmets indbyggede søgefunktion og fjerne fluebenet ved siden.
Hvis du vil se, hvor meget "skidt" der bliver blokeret, kan du højreklikke på ikonet ved uret og klikke "open server log".
På denne side kan du få svar på mange spørgsmål omkring hostsfilen.
God fornøjelse, med en næsten reklamefri internet oplevelse.