C
  

Om mig

 
 
                                                            
 
Hedder Charlotte og er 18 år, jeg rider i en klub i område 4 (distrikt 14) som hedder Ryttergaarden Ravnkilde Rideklub. har redet i 7 ½ år og har haft min dejlige frederiksborg hoppe Pearl til at lære mig op fra LX til LA3 dressur.
 
i 2007 var v b.la. mest vindene equipage med 12 placeringer, 9 var 1 pladser :P og alle var skrabt ind på 3 - 4 måneder.
 
i 2009 skal jeg ride DSA kval. klasser for 4 års, på mit nye skud på stammen, min dejlige DV Capella le fay, som pt. er 2 år og 10 måneder gammel, hun skal tilrides til September hos kristian olesen som ejer Møgelholt Stutteri ved hadsund.
 
 
Fotografen:
Jeg er fritids/amatør fotograf på hygge basis, elsker at fange gode øjeblikke af mine egne og andres heste. Jeg er stadig under "oplæring" og har brug for mere øvelse før jeg kan levere perfekte billeder, men pt. kan jeg tage gode billeder i spring og dressur. Har også erfaret at fotografere til DV hoppekåring, kan tage gode billeder af hunde og katte.
 
 
Udstyret:
Jeg startede ud med et Casio digital kamera og tog gerne billeder af vennerne, deres heste og mine egne. Det endte med jeg blev helt vild med at fotografere og derfor købte jeg et Nikon D40 spejlrefleks, hvor jeg valgte få uger efter med standard objektivet 15 - 55 at opgradere til et 55 - 200.
Indtil videre er jeg rigtig glad for mit kamera, men når jeg har lært at mestre det hele, og kan alle de manuelle indstillinger kan det være man skal have et endnu dyre kamera.
 
                                       
Charlotte Kvist  | ckl-foto@hotmail.com