Här hittar du mer information

Hundkompis princip nummer ett är att vi inte tar en hund till Sverige utan att vi har forsäkrat oss på förhand om att hunden kommer till ett bra hem.  Detta betyder att före hunden kommer till Sverige, gör vi i Hundkompis hembesök hos de nya ägarna. Detta är för att se till att de nya ägarna är skickliga och att de forstår vad det betyder att ha en hund med bakgrund ifrån ett hundhem. Det er också ett bra sätt att komma i kontakt före man skaffar hund, då man kan ha många frågor kring hunden och prosessen.
 
Hundkompis kräver av de nya ägarna rätten till att besöka hunden efter att den kommit till Sverige för att kontrollera att den mår bra hos de nya ägarna. Hundkompis kräver att de nya ägarna ej avlivar sin hund och att ägarna tar kontakt med Hundkompis i fall de ej längre klarar av att handtera sin hund.
 
Hundkompis följer Jordbruksverket regler för import av hund ifrån EU-länder. Uppgifter kan hittas på Jordbruksverket hemsida, www.jordbruksverket.se.