Isa

 isa er en fjord hoppe som er født den 22-juni-1992
 Jeg har kendt isa i rigtig rigtig lang tid jeg følger det som et helt liv men det er det desværre ikke håber jeg da det ender mig.
og ville helt sikkert side ved hendes siden og sige farvel den dag hun skal bort en dag jeg håber og tro der vare længe før kommer<3
Nå men lærte isa og kende ved hun stod på den lokale rideskole.
Den gang "også" var jeg helt skud i fjordheste og havde bedt om og få den første fjordhest og ride på der kom. Denne første var fin nok ikke rigtig de store udfordringer i den men nogen måndere efter komme isa som jeg blev forelsket i ved første øjekast.
Den lille sky men alige vel total lege syge pony som var forbundt og ride på at de "små" elever.
der var en kold efterårs dag jeg kom cyklene ned mod rideskolen, det første jeg så var nogen stor drenge og rideskolens ejer stå og flå i den stakels lille hest rundt og det gjorder virkeligt ondt og se.
de følgene dag kom jeg være dag og snakkede med den, gav den mad i smu, (hun måtte ikke komme til for de andre 20 heste i den lille løsdrift) dagene gik og det blev sommer ferie rideskolen lukkede og hestene havde fri undtaget lille isa som jeg i smu red på.
de fleste mennesker der normalt var der og kendte mig var på ferie så sagde bare jeg havde fået lov. lidt efter min sommerferie ville ejerne afstedet snakke med mig da jeg var enste rytter der kunne ride den lille vild hest :P troed jeg strækst det var en skide balle fordi jeg havde redet den i ferien. heldigvis var det fordi hedes ejer ville havde hende hjem. (forsættes under billede :)
 
 
Jeg fik af vide hvor hun boede og fik hende fortalt om forholdene der gik nogen uger og jeg red hende hjem og husk stadig den tur og ad den lange lige vej som var det i går det var en af de bedste dage i mit liv :) da jeg kommer der op var det bare ligesom om isa flyttede og jeg flyttede med.
der gik hvist et år eller to eller tre (kan jeg ikke helt huske) men mine forældre ville snakke med mig og at de havde set på nogle heste til mig men vill købe isa til mig da de havde aftalt det med tidliger ejer.
den dag var jeg bare over lykkelig husk og så hvor LANGG tid det tog og køre i banken og op og betale for hende og dagen efter og kunne hente den dag er og bliver den bedste dag i mit liv!!
 
jeg var der efter bare "klisterede til den hest og er jeg stadig for dage til. og gå med hende) de skal tvinge mig hjem nogen dag. og man kan da også godt sige hun har kostede mig blod, sved og tåre for nej hvor har jeg været tæt på og gi op nogen gange men ved ikke og gøre den og vide der vr en udvej har jeg i dag verdens bedste ven en jeg stoler 110% på en der er der når jeg har brug for det. en der har kunne give den kærlighed og tillig igen som jeg søgt.
men som tiden gik blev jeg hængene ved hendes tidliger ejer lone,
som i dag er min pleje mor læs mere under "mit liv"
 
 
 
 
 
 
                                                              MMM: Lise   FJ5723
                         MM: Anita AAlykke       
                                 7401912               MMF:  Skovdal FJH 522
 
 
                         MF: Prins Skovgård       MFM: Maggi skovgård FJ 5317
                               7201370
                                                                MFF: Bramskovs Richo FJH 520
 
          M: Sniff            
               8040398
 
Isa:
9203418
 
           F: Rasmus               
               8002114
                                                             FMM: Sissa
                               FM: Sissa II                    FJ 5247
                                      7301665
                                                              FMF: Kronborg Heid II
                                                                        FJH 514
 
                                                                 FFM: Balotti
                                                                          FJ 6037
                              FF: Lindon Vinstrup
                                      7502401
                                                                 FFF: Reidulf
                                                                          FJH 481