Reiki, Reconnective, Trance og Fjernhealing.
Er alle forskellige måder jeg healer på.
Ved Reiki healing er det oftest "hands on", dvs. jeg spørger dig om jeg må lægge mine hænder på din krop (ikke på intime steder). Hvis du accepterer dette, starter jeg healingen. Reiki healing er meget personlig, ved at det er fysisk berøring.
Ved Renonnective healing ligger du på briksen og mine hænder rører ikke ved din krop. Din krop kan dog reagere og bevæge sig på mange måder alligevel, selvom jeg ikke er tæt på.
Energierne bliver ofte kraftigere ved langdistance healing.
Jeg kan dog også finde på at blande de forskellige metoder og bruge intuitiv healing.
Eftersom energi flyder frit i Universet, er det også muligt at sende fjernhealing. Uanset sted og tid. Fjernhealing kan både sendes til personer, dyr og situationer.
Jeg har været på mit andet trancekursus i England, og udviklingen på det område går strygende. Energierne og krafterne er meget større når jeg lader "spirit" tage over under en trance.
Alle metoder virker efter min erfaring lige godt, og jeg kan ikke anbefale den ene frem for den anden. Oftest blander jeg dem intuitivt sammen.