Her er saa endelig endnu en lille update om min tid her i Brasilien.
Her gaar det bare fantastisk, bortset fra at det er ved at vaere vinter, saa vi er helt nede paa en 20° - 25°, saa jeg er ved at fryse ihjel. Fx er det idag 22° og jeg sidder med lange bukser, to troejer og et taeppe om mig, haaber at den danske sommer i aar er varmere end normalt.
Siden sidst har jeg skiftet familie, hvilket jeg er rigtig glad for, da for det foerste var jeg ikke saerlig glad for den anden familie, de vidste ikke helt hvordan de skal behandle udvekslingsstudenter, da de aldrig rigtig har haft nogen foer. For det andet er min nye familie rigtig dejlig, de har masser af erfaring med udvekslingsstudenter, og saa minder de rigtig meget om min mor og far i Danmark.
Det er i oejeblikket noget af en vild oplevelse at befinde sig i Brasilien, for de gaar allesammen fuldstaendig beserk over verdensmesterskaberne i fodbold. Alle steder haenger der flag ud fra vinduer og der er dekorationer overalt i gaderne, folk gaar rundt og snakker om ”a copa” (mesterskabet) hele tiden. Alle kampene bliver vist, for tiden er det det eneste i fjernsyn fodbold. Og naar saa Brasilien skal spille lukker alt sammen, alle foretninger lukker, busserne holder pause i de 2 – 3 timer som kampen spilles, helt til skolerne lukker. Hvis Brasilien saa vinder er der bare fest, folk paa gaden synger og danser, og du kan naermest ikke gaa paa gaden uden at hopppe med i festerne. Der er intet som Brasilien under VM, glaeder mig allerede til 2014, for der skal jeg helt sikkert til Brasilien under VM :D
I april var jeg paa en rejse til Sydbraisilien, det var vildt spaendende at opleve. Det er saa meget anderledes fra her hvor jeg bor. Det foeltes naesten som at vaere hjemme i Europa igen. Det er ogsaa noget af en forandring at komme fra et tropisk klima til et tempereret. Vi tog jo fra 35° og sol hver dag til 20° - 15° og masser af regn, vi gik allesammen rundt og froes. Naar jeg kommer til Danmark kommer jeg vist til at fryse til en ispind.
Nu er enden jo ved at naerme sig og jeg ved ikke om man nogensinde kan blive klar til saadan noget. Alle siger at den sidste maaned er den vaerste, og jeg kunne ikke vaere mere enig. Lige for tiden tager alle jo hjem, og tiden skal bruges paa at sige farvel til alle, og nogen gange er det jo et rigtigt farvel og ikke en gang vi ses snart igen. Fx i fredags tog min bedste ven hjem, og det var virkelig haardt. Paa fredag tager 10 af mine andre venner hjem, og saa er der kun 2 uger til at vi selv skal til at hjem. Jeg har det saadan at udeveksling er noget af det bedste i hele verden, det hjaelper en ung person til at udvikle sig og laere en masse ny ting, som denne person aldrig ville have laert, hvis de bare var i Danmark i et aar. Man bliver mere selvstaendig, mere uafhaengig, mere ansvarlig og mere moden. For mig burde alle lave et udvekslingsophold, for der er kun en daarlig ting ved saadan et, og det er at man skal hjem igen. I virkeligheden er det jo kun opholdet der ender, for du vil vaere udvekslingsstudent hele livet, du vil altid have venner over hele verden og det her er virkelig noget man aldrig glemmer.
Torsdag den 4.2.10
Nu er det efterhaanden ved at vaere et par maaneder siden jeg har skrevet herinde, saa det er vel ved at vaere paa tide at opdatere jer lidt. Her gaar alt bare godt. Vi har i oejeblikket sommerferie, men skal desvaerre starte i skole i morgen. Nu efter sommerferien skal jeg gaa i skole om morgenen, det bliver dejligt at man saa faar eftermiddagen fri til at lave hvad man nu skulle have lyst, istedet for at ligge og dovne den hele morgenen.
I slutningen af november starten af december var jeg paa en tur heri Brasilien er den størtste rejse for udveklslingsstudenter (udover europa-turen) i verden. Man rejser rundt i nordøst Brasilien i 29 dage, oplever og bygger nogle fantastiske venskaber med alle de andre. Turen startede i Belo Horizonte, derfra hovedstaden Brasilia, Ibotirama, Salvador, hele nordøst op til Fortaleza og hele vejen ned igennem Porto Seguro, Vitória (min by), Rio de Janeiro, Angra dos Reis og tilbage igen til Belo. Det var en helt vildt fantastsik tur hvor vi oplevede de smukkeste strande i Brasilien, snorklede, strandfester, vandland, cross i sandet, sejlture, besøgte de fattigste dele af brasilien kontras til de helt rige.
Da vi kom hjem fra turen var det allerede den 18. eller 19. december saa man naaede slet ikke at komme i rigtig julestemning foer den 24.. Juleaften var ogsaa bare helt anderledes. Alle var paa arbejde og der blev ikke rigtig gjort noget ud af dagen foer det blev aften. Dagen blev brugt hjemme hos en af mine venner, hvor jeg fik lov til at laane en computer til at ringe rundt til familie og venner altsaa dem der tog telefonen :P Om aftenen tog vi hjem til min bedstemor for at holde julefesten. I brasilien er det saadan at naar klokkenb slaar tolv gaar man rundt og siger glaedelig jul til alle og bytter gaver osv. og saa spiser man julemiddag. Det var rigtig sjovt at proeve, men det foeltes ikke rigtig som juleaften.
Mellem jul og nytaar byttede vi famile. Jeg er rigtig glad for min nye familie, de er bare skoenne. Min nye familie bestaar af mor, Sonia, far, Fernando og lillebror paa 9, Guilherme og hjemme hos mig bor ogsaa min kusine Natalia. De er saadan en slags familie hvor der altid sker noget, saa tager vi lige paa stranden eller i vandland eller ud og spiser. Nytaar blev holdt sammen med min nye familie i deres monsterstore lejelighed. Min familie havde fest her. Klokken tolv tog vi paa stranden og saa fyrvaerkeriet udover havet. Det var mega fedt. Perfekt nytaar.
Hele januar er bare gaaet med at tage paa stranden, i shopping og i byen. Jeg var en weekend med Cecilie, den anden dansker der bor her, i Guarapari som er en af de bedste strande her i min stat. Der havde de bare nogen super markeder der, jeg kom til at bruge alt for mange penge der.
I torsdags havde Cecilie 18-aars foedselsdag. Jeg sov hjemme hos hende, og vaekkede hende med dansk foedselsdagssang. Det var en super hyggelig dag, hvor vi bl.a. tog ud for at lave negle, og vi lavede poelsehorn, kanelsnegle og boller. Om aftenen var vi ude og spise med hendes familie og venner, hvorefter vi tog i byen :D
I fredags var alle udvekslingsstudenterne i mit distrikt samlet, fordi vi skulle til samba-fest. Loerdag var vi igen, alle 8 af os, samlet fordi vi havde churrasco, hvor vi havde nogen smaa proever. En proeve om portugisisk og en om Brasilien. Hvorefter der kom nogen fra sambaskolen og laerte os at danse samba. Om soendagen tog vi allesammen til Dormingos Martines, som er en by ca. 45 min til en time fra min by. Her har de rigtig mange immegranter fra Tyskland, saa de har baade oktoberfest og sommerfest her i byen. Vi tog derhen fordi de hele weekenden havde haft sommerfest. Det var helt vildt hyggeligt, fordi vi bl.a. ogsaa skulle gaa i optog. Det her optog var en eller anden fremstilling om hvordan sommerfesten er i Tyskland, saa det var meget maerkeligt at der lige pludselig kom 10 udvekslinsgstudenter gaaende inde midt i det hele, for vi havde virkelig ingenting med noget som helst om sommerfesten at goere.
I morgen er der karneval her i min by, og rotary har soerget for at vi skal gaa i karnevalet. Saa vi skal havde de her yderst grimme dragter paa, i orange og gul og saa er de mega store og med udstoppet frugter ud over det hele. Det bliver forfaerdeligt at faa dem med hjem igennem lufthavnen. Det bliver spaendende at se hvordan det kommer til at gaa..
Savner jer allesammen, men er alligevel glad for at jeg har 5 maaneder her endnu :D
Kys og kram til jer alle <3
Torsdag den 12.11.09
Okay nu har jeg altsaa lidt daarlig samvittighed over hvor lang tid det er siden jeg har skrevet her inde, saa nu skal jeg nok lige skrive en masse :P
Siden sidst er der sket saa mange ting, jeg har bl.a. vaeret ude og koere i en bus fuld af smaa skrigende boern. Det var noget skolen havde arrangeret for de smaa paa vores skole, og fordi Vicentes mor arbejder som leder for de smaa boern blev vi selvfoelgelig inviteret med :p Det var saadan en aaben dobbeltdaekker bus, hvor boernene bare hang ud af siden paa den, og det var altsaa saadan nogen smaa boern paa en 5-8 aar, som bare hoppede op og ned, i mens denne her bus koerte rundt i Vila Velha i 2 timer i traek, det var faktisk ret vildt at de kunne holde ud saa laenge :O men jeg var sikker paa at mindst en af de her smaa moegunger ville falde ud af bussen, men det gjorde de heldigvis ikke..
Skolen gaar fint, man faar desvaerre ikke rigtig lavet noget, fordi jeg forstaar godt det meste af hvad laererne siger, men jeg forstaar bare ikke alt hvad det er eleverne laver. Fordi det foerste er at man skal laere et nyt sprog som man aldrig har hoert foer, ogsaa selvom det minder en lille smule (meget) om spansk, og for det andet skal man ind i et helt aars pensum som de allerede har gennemgaaet, og for det tredje saa gaar jeg i noget der svarer til 8. eller 9. klasse og de ting de laver er enten paa en anden maade eller mere avanceret end vi lavede i DK. Det eneste fag jeg faktisk kan foelge med i er engelsk, og deres engelsk er paa saa lavt niveau at jeg faktisk naermere tror at jeg forringer mit engelsk end at jeg forbedrer det ;P I timer som jeg aldrig har haft foer som fx kemi, hvor jeg ikke har nogen som helst chance for at foelge med, sidder jeg for det meste bare og snakker eller spiller med Vicente..
Jeg har ogsaa vaeret til 15 aars foedselsdag, det var bare fedt. Her er 15 aars foedselsdag ligesom ”sweet 16” i USA eller man kan vel godt sammenligne det med 18 aars foedselsdag i DK bare uden sprutten. Det var helt vildt hyggeligt, der var brugt saa mange penge paa alt muligt. Det foerste man saa naar man kom ind i de her kaempestore lejede lokaler var en masse kaempestore billeder taget af en professionel fotograf af foedselsdagsbarnet. Der var hyret en DJ, som sad inde i ”diskoteket”, han sad og spillede musik selvom der ikke var nogen derinde. Der var en milliard tjenere som loeb rundt og hele tiden soergede for at du havde noget at drikke eller spise. Og hendes kjoler, og maden og kagen og saa videre og saa videre.. Ved midnat dansede hun vals med sin far, sin foerste faetter og sin storebror, det var altsaa bare flot, helt vildt fedt at de havde laert at danse det.
Jeg har lige vaeret paa tur med en masse andre udvekslingsstudenter. Vi var i Pantanal og Bonito. Pantanal er verdens stoerste sumpomraade, jeg ved godt at det lyder maerkeligt at vi skulle her til, men det var faktisk rigtig interessant. Vi skulle lave en masse ting, saa vi blev delt ind i 4 grupper, og saa skulle man paa tre dage ud og lave 4 forskellige ting; en gaatur, hvor man skulle ind og gaa i ’junglen’ eller hvad det nu er de har, og jeg kan godt sige jer at det var bare haardt. Saa var der en fisketur, hvor man skulle ude og fiske efter krokodiller. I pantanal er der flere krokodiller end der er mennesker i Australien, og de sagde at de ikke spiste mennesker, men det er jeg altsaa ikke helt sikker, de saa i hvert fald rigtig sultne ud da de kiggede paa mig. Det var faktisk ret uhyggeligt at fiske efter dem, fordi man skulle kaste denne her snoere med et stykke koed ud i vandet og saa fulgte de her krokodiller efter helt op paa bredden, og den var altsaa ikke saerlig stor, jeg tror at hvis der var kommet to krokodiller mere op saa ville jeg ikke kunne skrive det her lige nu. Ud over fiskning og gaatur var der safari, men det var godt nok noget af det mest kedelige jegnogensinde har proevet, vi blev koert rundt i denne her vogn i en time og vi saa ét dyr – en fugl, og da de stoppede vognen floej fuglen vaek L Til sidst havde vi ogsaa ridning, det var sgu sjovt, bortset fra at jeg tror at min hest hadede mig. Der var en dreng fra Danmark, som hoppede af sin hest for at hjaelpe en som havde tabt noget paa jorden, men lige saa snart han hoppede af loeb hesten vaek. Det saa en dreng fra Belgien og han taenkte at det kunne han da selvfoelgelig hjaelpe med, saa han red efter det bortloebne hest, men efter 2 minutter var hans hest blevet saa vild for ham at han blev noedt til ogsaa at hoppe af :P Saa der stod vi, vores guide var ikke kommet endnu og vi havde allerede mistet to heste. Jeg kan godt fortaelle jer at vores guide var sur, han sagde at hvis bare en person fik sin hest til at loebe igen, skulle vi allesammen gaa tilbage :O
Efter 4 dage skulle vi videre til Bonito som er en by, bonito betyder smuk, og det var alt hvad vi saa i Bonito godt nok ogsaa. Vi lavede rigtig mange ting i Bonito, bl.a. var vi ude og se en vandfaldspark, det var bare flot. Vi var ude og river rafte, det var saa cool, mens vi var ude paa floden, begyndte det at regne og lyne, det var faktisk mega hyggeligt. Hvis det havde vaeret i Danmark havde vi sikkert ikke faaet lov til at goere noget som helst af det vi gjorde, vi kunne bare hoppe i vandet som det passede os, og smide vand i de andre baade og paa andre personer. Det foeltes bare som en stor vandkamp, mega fedt. Saa var vi ogsaa ude og snorkle hvor vi skulle se en masse fisk, men vi saa naesten ingen, men jeg fik lige et kursus i at snorkle af Jonathan, den eneste danske dreng som var med. Saa var vi ogsaa ude og se gruta do lago azul, som er en grotte med en blaa soe. Det var denne her underjordiske grotte med en blaa soe, jeg forstod ikke lige helt hvad det gik ud paa, men det var i hvert fald flot.
Fordi vi var saa langt inde i landet tog det os (Cecilie, Vicente og jeg) 3 dage at komme hjem. Saa da jeg kom hjem var jeg saa traet at jeg sov i 15 timer. Det er 2 dage siden vi kom hjem, men jeg er stadig ved at doe af traethed, saa jeg stopper lige her..
SAVNER JER ALLESAMMEN !!
Loerdag den 3/10-09
Jeg
haaber i alle har det rigtig godt i det dejlige kolde Danmark, for jeg har det
i hvert fald rigtig godt her i det varme Brasil. Soendag den
20/09-09 var alle os udvekslingsstudenter i mit distrikt samlet til en
faelles briefing. Dagen inden var jeg til et aars foedselsdag hos en af mine
veninders lillebror, det var helt vildt, de havde professionel fotograf og en
person som lavede video, og de havde bestilt en klovn og en person til at male
paa folk. Udover det havde de et helt bord fyldt med saadan nogen smaa
elektriske ting, som fx de der smaa karuseller og de der smaa toge som man
altid ser paa film og saa havde de en candyfloss maskine. Da jeg blev hentet
til denne her foedselsdag omkring midnat, sagde min mor at jeg skulle vaere
klar naeste morgen kl 9.00 fordi jeg skulle til det her moede. Saa naeste
morgen er jeg selvfoelgelig foerst klar kl 9.30 saa jeg synes det er lidt maerkeligt
at min mor ikke har vaeret og skynde paa mig endnu. Jeg saetter mig ind i stuen
for at vente paa hende, hvor min bror saa siger at jeg skal vente til de
allesammen er klar, fordi de skulle lige pludselig ogsaa noget, saa jeg venter
paent og det ender med at jeg foerst er til det her moede kl 11.15 lidt over 2
timer forsinket.. Men der skete nu ikke noget ved det, de grinte bare lidt og
sagde at jeg var ved at blive en brasilianer allerede ;P
Til det her moede fik vi en masse ting og vide som fx
at vi ikke maatte pjaekke fra skole, vi skulle huske at gaa i bad og boerste
taender(fordi det ville vi jo ogsaa nemt glemme), vi skulle proeve at blande os
ind i den brasilianske kultur og ikke virke alt opsigtsvaekkende, vi skulle gaa
i brasiliansk toej, men det betyder, som vores chairman saa paent fortaeller,
ikke at vi skal gaa i skole i bikini (oevv det havde jeg ellers taenkt mig :'()
og andre meget unoedvendige men sjove ting ..
Fredag den 25/09-09 havde en af de returnerede udvekslingsstudenter ved navn
David 18 aars foedselsdag saa os udvekslingsstudenter var selvfoelgelig
inviteret. Vi havde det rigtig hyggeligt, og jeg vil gerne indroemme at vi fik
lidt at drikke, for selvom det er imod rotarys regler har vores chairman sagt
at de i vores distrikt synes det er helt i orden at vi drikker, saa laenge
at vi bare ikke bliver fulde. o.O
Soendag den 27/09-09 tog vi til Jacaraípe fordi Katias mor havde foedselsdag,
jeg ved bare ikke lige hvor gammel hun blev, for det kunne Katia ikke lige
huske. Det ender med da vi kommer at jeg bare sidder og proever at snakke
med paa halv gebrokken portugisisk, som kun min familie forstaar, mens alle
griner af mine daarlige udtalelser.. Ej det er faktisk ikke saa slemt mit
portugisisk, de fleste kan forstaa hvad jeg siger, og jeg forstaar
stort set alt, men det er stadig meget meget maerkeligt ikke at
kunne kommunikere ordentligt saa alt er forstaaeligt med nogen som helst, ud
over Cecilie.
Onsdag var
jeg i biografen med nogen af mine venner og vi saa en eller anden film som var
mega uhyggelig, det var ikke engang fordi den var saa uhyggelig det var bare
den stemning der blev bygget op inde i biografen. Men jeg gik saa sammen med en
af mine venner hjem i moerke og jeg gik bare og holdt om ham hele vejen hjem,
fordi jeg var saa bange. Da jeg saa kommer hjem er jeg helt alene, mega
uhyggeligt. Da min bror kommer hjem siger jeg saa at jeg er mega bange for
denne her film, og saa spoerger han om jeg vil have at han sover paa mit
vaerelse for at jeg ikke skal vaere saa bange, og det var jeg sgu glad for at
han gjorde. Jeg laa og kunne overhovedet ikke sove og jeg tror at hvis han ikke
havde sovet paa mit vaerelse havde jeg lagt mig ind paa hans, for jeg var bare
mega bange.
I
gaar saa jeg Morten og Peter, hvor Morten er paa det falske sted, og jeg
grinte saa hoejt at min far kom ind for at spoerge om jeg var okay.. aarh det
er bare lang tid siden jeg har set noget sjovt dansk fjernsyn. Det var bare saa
sjovt at jeg fik mine veninder i skolen og min bror til at sige "vi er paa
det falske sted" mens jeg filmede det, jeg skal nok lige faa dem lagt ind
naar der er net paa min computer fordi mit USB stik aabenbart ikke virker paa
denne her computer :( Men jeg ville bare sige at jeg i hvert fald ikke foeler
det som om jeg er paa det falske sted, jeg er lige nu paa det helt rigtige
sted, og selvom jeg savner jer allesammen helt ubeskriveligt kan jeg bare slet
ikke forestille mig at tage hjem..
Jeg
savner jer allesammen saa utrolig meget BEIJOS :-*
Tirsdag den 15/09-09
Hey everybody !! Synes lige, på opfordring fra Bianca, at jeg ville updatere siden, so here we go;
Mandag den 7/09-09 havde vi fri fra skole, fordi det er Brasilien befrielsesdag. Jeg var sammen med nogen piger fra min klasse, hvor det var meningen at vi skulle lave fondue. Efter at alle tingene er blevet klar, og jeg har hjulpet helt vildt meget, ved at stå og røre rundt i gryden med chokoladen.., står jeg stadig og rører rundt i denne her gryde sammen med Bianca i køkkenet, hvor vi pludselig høre at de to andre piger begynder at skrige helt vildt inde fra stuen. Bianca løber ind for at se hvad der sker, mens jeg bliver stående og rører rundt i gryden - chokoladen skulle jo ikke brænde på.. Lige pludselig kommer en af pigerne, Marcela, løbende ud i køkkenet og smider noget i vasken. Det er den der lille dims som laver et blus under gryden i det her fondue sæt. Det viser sig så at Marcela og den anden pige, Louise, har sat ild til det her fondue sæt. Jeg ved ikke helt hvordan, men mens Marcela er løbet med denne her dims ud i køkkenet er der væltet ild ud af denne her dims, så Marcela tog en balje og fyldte med vand og løb rundt i hele lejligheden, og smider vand over det hele, mens jeg stadig står køkkenet og rører rundt i denne her gryde :P Jeg kan godt fortælle jer at det var en af de mest skræmmende oplevelser i hele mit liv :O
hehe, nå men efter at vi alle sammen var faldet til ro, og vi spiser fondue, som by the way var fantastisk, fordi chokoladen var rørt så godt.., spørger Louises 10-årige lillebror pludselig om det er meningen jeg skal sove hos dem, lidt mærkeligt spørgsmål, men Louise siger bare at det skal jeg ikke. Så kigger han rundt på os alle sammen og siger at jeg da gerne må sove inde på hans værelse hvis jeg vil.. Det takkede jeg så pænt nej til mens vi alle sammen var flade af grin :D
Onsdag havde jeg det rigtig dårligt i skolen, så jeg glædede mig rigtig meget til at komme hjem fra skole og få et tæppe, fordi jeg frøs så meget, men jeg blev så hentet af en af min mors medarbejdere, og da vi kom hen til min mors forretning var hverken min mor eller far i forretningen og de kunne ikke finde ud af at forklare mig hvor de var, så de ringede hjem for at få min bror til at fortælle mig at det var fordi de sad i trafikprob på den tredje bro, så jeg skulle vente helt vildt lang tid før de kom, men så foreslog min onkel som arbejder i min mors forretning at han da bare kunne køre mig hjem. Det er bare lige det ved det at han køre på motorcykel, og det er altså noget andet ved og køre en knallert selv i en "stille" by som Varde, i forhold til at sidde bagpå, og ikke have kontrol over noget som helst og så køre rundt i Brasilien hvor ingen kører ordentligt. Det var godt nok skræmmende, ALDRIG ALDRIG NOGENSINDE IGEN skal jeg sidde bagpå en motorcykel hvor der bliver kørt så vildt, det var næsten mere skræmmende end da der blev sat ild til Louises lejelighed..
Nå men altså udover den skræmmende køretur, så havde jeg det helt vildt dårligt og jeg kunne ikk erigtig spise noget, fordi det gjorde alt for ondt når jeg synkede, så jeg var ikke i skole i et par dage, det eneste jeg lavede var bare at ligge og se brasiliansk fjernsyn.. mega kedeligt...
I søndags skulle vi til barnedåb hos min fætter Nicolas, så lørdag tog vi til deres sommerhus i Jacaraípe for at sove, fordi det ligger meget tættere på kirken hvor dåben skulle foregå. Det var meningen at vi skulle op rigtig tidligt, men mine forældre synes at de ville lade mig sove, så de tog selv i kirken, så jeg var alene hjemme med Caio og Tadeu, lige så snart mine forældre var kørt løb drengene op på min værelse og vækkede mig, MØGUNGER, de kan ikke være bekendt at vække mig når jeg kunne have sovet mindst 3 timer mere.. :@:@:@
Men udover irreterende brødre, sygdom og nærdødsoplevelser, så har jeg det godt. Skolen er fin nok, bortset fra at jeg ikke har noget at lave, for hver gang klassen er seriøs kan hverken Vicente eller jeg være med til noget fordi det er på portugisisk. Men man kan godt mærke at man har været her i lang tid nu, jeg kan forstå størstedelen af hvad der bliver sagt og det er også blevet meget lettere at udtrykke sig.
TUSIND TAK FOR BREVENE PIGER !!!
Søndag den 30/08-09
Nu er det lang tid siden at jeg har updated min dagbog, så det synes jeg lige at jeg skulle gøre... I denne uge er der ikke rigtig sket det store, udover at der er begyndt en ny dreng i min klasse, det er en anden udvekslingsstudent fra Mexico. Han bor i øjeblikket ved min 3. familie. I skolen har eleverne hele ugen haft en masse prøver, hver dag er det to nye prøver. Mandag og tirsdag prøvede jeg også at lave disse, men selvom jeg sad med min ordbog og oversatte, forstod jeg virkelige ikke de spørgsmål. Selv engelsk-prøven forstod jeg ikke, fordi det hele var portugisiske spørgsmål om engelsk, som skulle besvares på portugisisk :O Engelsk hernede er virkelig på et lavt niveau, Jeg havde engelsk en dag hvor læreren skrev på tavlen "He played soccer yesterday" og der var ingen der forstod det... Fredag var jeg ikke i skole, fordi jeg var på politi stationen for at få mit visa godkendt og få et identy card, men der går 3-6 måneder før det kommer så, man kan ikke ligefrem sige at de er effektive her. Lørdag den 29/8 var det Mac Dia Feliz (Mac glad dag) i Espirito Santo som går ud på at alle de penge der bliver tjent på salg af big macs går til kræftsyge børn. Da det er rotary der står for dette projekt, skulle alle vi udvekslingsstudenter hjælpe til på McDonalds med at gøre rent osv.. Men jeg tror nu ikke at vi var til så meget gavn for dem, fordi vi var så mange frivillige, at der næsten ikke var plads til at vi alle kunne være inde i butikken, så Cecilie og jeg stod ude på gaden, og "dansede" for at lokke kunder til. Så vi fik gratis McD'mad for at danse - rigtig godt trade-off :D Søndag var første gang i hele mit liv at jeg har været i kirke uden at der var en grund til det :O Jeg var med min værtsfamilie i kirke, jeg forstod ikke helt hvorfor, men tror i så ikke at præsten skulle hive mig op foran alle, for at alle kunne se "hende-pigen-fra-Danmark", mega pinligt, og så ville han oven i købet ha at jeg skulle fortælle om Danmark, men det gjorde jeg altså ikke :@
Fredag den 21/08-09
Fredag den 14/08 havde jeg besøg af den anden danske udvekslingsstudent som bor i mit distrikt - Cecilie. Om eftermiddagen var vi sammen med to andre udvekslingsstudenter her fra området, inviteret over til vores chairman, som fortalte om alle de ting der bliver arrangeret i vores distrikt kun for os. Efter dette inviterede Suvi, som er en udvekslingsstudent fra Finland os til at komme med til noget som hedder 'festival do chocolate', hvor man hygger, hører musik og så er der en masse boder hvor man kan købe chokolade. Skolen er helt vildt mærkelig i forhold til Danmark, jeg tror ikke at min klasse er så slem efter hvad jeg har hørt fra de andre udvekslingsstudenter, i det mindste høre (næsten) alle i min klasse efter hva læreren siger, men lærerene taler så hurtigt at det er helt vildt svært at følge med, så jeg sidder og bøjer verber, eller prøver og forstå hvad der står i bøgerne. Lige nu er jeg lidt deprimeret, fordi himlen ser overskyet ud, men der er stadig 30°, så det går nok. Indtil nu har det været solskin hver dag, og det har ikke været så varmt at det ikke var til at holde ud (endnu). Men jeg glæder mig ikke til det bliver sommer...
Fredag den 14/08-09
SIDSTE UPDATE; Jeg er begyndt i skole, langt om længe. Jeg går i high school på første år, eleverne i min klasse er mellem 15 og 16 år, og så er der en enkelt udover mig som er 17, men det er fint nok, jeg ville nødig være i en højere klasse og så bare slagtes ligesom 2.g'erne på VG :P
Desværre går jeg i skole om eftermiddagen hvilket gør det lidt svært at være sammen med venner, men det er jo det man har weekenderne til ;D
Tirsdag den 11/08 - 09 ENDELIG har jeg internet!!!!!!! Min families computer har været til reperation med router og alt det der, og der er ikke noget trådløst netværk, men de fik deres computer tilbage i dag så nu er jeg bare glad. Her går det rigtig godt. Jeg har været her i ca 6 dage, og elsker allerede Brasilien og alle de glade imødekommende mennesker. Min familie er sååååå søde. Jeg ankom i torsdags hvor hele familien stod klar i lufthavnen med kæmpe skilte hvor der stod VELKOMMEN METTE på dansk, mega cute. Og da vi kom hjem til deres hus, var det hele pyntet med balloner og endnu flere skilte. I lørdags var vi i familiens sommerhus, hvor vi sov, fordi vi skulle til et-års-fødselsdag ved en fætter, som er mega cute, han er blond og med helt vildt blå øjne, som bor lige ved siden af sommerhuset. Søndag havde vi churrasca i familiens sommerhus med hele familien, alle bedsteforældre, tanter, onkler, kusiner fætre osv. og alle spurgte hele tiden om hvor det nu lige var jeg kom fra, og sådan noget, og sig noget på dansk. Det utroligt hvor overrasket de ser ud når man siger "rød grød med fløde" :p I morgen skal jeg ud og se på to skoler, for at se hvor jeg helst vil gå i skole. Fordi hvis jeg skal gå i high school skal jeg gå i skole om eftermiddagen, og hvis jeg vil gå i skole om morgnen skal jeg gå på mine værtsbrødres skole, som er en skole for 10-14 årige, så ved ikke lige helt hvad jeg gør endnu... I dag sagde vi farvel til min værtssøster som skal være udvekslingsstudent i Tyskland, helt vildt trist, min værtsmor, Katia, og min værtssøster, stod begge to og stortudede mens mine to værtsbrødre stod og grinede af dem, helt vildt ondt:... Nossa (åh), og det portugisiske, der er ikke engang gået en uge, og jeg fostår rimelig meget af hvad de siger, og jeg kan da også sige nogle sætninger. Hver gang jeg siger et portugisisk ord, begynder min værtsmor og min ældste værtsbror, Tadeu jr., at juble og klappe, og så siger de at de vil hente kamera og tage billeder.. Okay, det var lidt om hvad der er sket indtil videre og skal nok skrive hurtigere næste gang,..(tror jeg)
Tchau
Mandag den 27/7 - 09
9 DAGE TIL AFREJSE, mega sygt kan næsten ikke vente. Alt er næsten klar nu, værelset er tømt min kuffert begynder snart at blive fyldt, visum er lige kommet og næsten alt er købt ind. Og bare rolig piger jeg skal nok tage ned og købe sunblocker snart :P