|
|
|
Annie M. | 09/04-2012 | Hej igen Amalie. Jeg har givet dig point nu (: |
|
|
|
|
Amalie | 09/04-2012 | Pasning:
Jeg smilede stille for mig selv da jeg trådte ind i stalden hvor Theis ventede på mig, jeg ville gove ham fri i dag, så han kunne vænne sig til at være et andet sted.
”Hej mester” hilste jeg glad og strøg min lille fjordbolle over halsen, jeg ville strigle og hygge om ham i dag, og så starte træningen senere på ugen.
Jeg havde bedt om at Theis stod med grime i boksen og havde dækken på, ude på folden.
Jeg lukkede mig ind i boksen og stilte mig til at nusse med Theis, jeg vidste hvor vigtigt det var med et godt forhold til sin pony inden man startede træningen.
Jeg vidste ikke hvor længe jeg havde stået og snakket til min pony, men tiden fløj af sted når jeg var i stalden.
Jeg hentede Theis striglesæt og begyndte at strigle ham, han nød det vidst ret meget, han stod i hvert fald med halvt lukkede øjne. Jeg rensede hans hove og gav ham dækken på, jeg lukkede ham ud på folden hvor han begyndte at galopere rundt og vise sig for et par andre heste, jeg lo blidt af ham.
Jeg gik ind for at moge ud i hans boks, det tog ikke så lang tid. Jeg gik ind og blandede foder til Theis så han kunne få det når jeg havde lukket ham ind. Jeg lagde noget havre og et par gulerødder i hans spand, og tog den med hen til boksen. Jeg stilet spanden fra mig uden for boksen og gik så ud for at hente Theis.
Da han fik øje på spanden vidste han hvad der skulle ske, og theis var som alle andre fjorheste madglad, jeg havde knapt stillet spanden fra mig før han stod med hovedet i den.
Jeg ventede til han var færdig med at spise før jeg tog spanden og satte den ind på plads, jeg tog dæknet af Theis og klappede ham så på halsen.
”Farvel mester, vi ses snart” sagde jeg og Theis puffede blidt til min skulder, jeg forlod stalden med et smil på læben over hvilken glad lille hest jeg havde fået. |
|
|
|
|
Annie M. | 09/04-2012 | Amalie: dit skab er klar nu (: |
|
|
|
|
Annie M. | 09/04-2012 | Heej Amalie :)
Velkommen til siden. Jeg laver dit skab nu. |
|
|
|
|
Annie M. | 09/04-2012 | Hej Nadia (:
Jeg har lige lagt nogle flere oplysninger ud om stutteriet - stutteri skovbæk, som er det eneste stutteri, der er til salg lidt nu.
Du skal gå ind under stutteri i menuen, og så ind på 'eget stutteri'.. Der har jeg skrevet nogle flere oplysninger som ud kan læse, og så i bunden af siden, kan du gå ind og læse om Stutteri Skovbæk. Det koster 200 point.
Mvh Annie (: |
|
|
|
|
Amalie | 09/04-2012 | Jeg vil gerne være medlem.
Hestens nummer: 28
Hestens navn: Theis
Hestens alder: 5
Hestens stangmål: 1.40
Hestens race: Fjordhest
Hestens speciale: Dressur
Udstyr:
2.
11.
Foder:
1.
3.
5. |
|
|
|
|
Nadia | 09/04-2012 | Hej Annie.
Jeg ville lige spørge, hvad et stutteri koster, så jeg kan begynde at samle point ind. :)
Knus Nadia. |
|
|
|
|
Annie M | 09/04-2012 | Jeg har lavet nyt design ved jeres skabe.
Nadia H: Hvis ikke du får købt udstyr og foder inden for en uge, sletter jeg dig som medlem her på siden.
Louise og Vida: Det virker ikke til, at i er aktive på siden? Det gør siden kedelig, når i ikke deltager. Hvis i ikke passer jeres heste inden for de næste par uger, vil i blive slettet som medlemmere på siden, så der er andre, der har mulighed for at købe de heste i har.
Mvh Annie M. |
|
|
|
|
Annie | 09/04-2012 | Hej Nadia. Fint, jeg har givet dig point. |
|
|
|
|
Nadia | 07/04-2012 | Ups, mente hende og ikke ham. xD |
|