|
|
|
|
|
|
|
|
|
Godt gået morfar!
Morfar har ind til nu været god til at vælge de "rigtige" bleer, når han har skiftet mig - dvs. dem med "nr. 1" i :-)
Lørdag aften skulle vi hygge, os to alene, så der var der ikke så meget at rafle om. Så for at være sikker på at han fik øvet sig, kom der vist hele 3 "nr. 2"-bleer denne aften ;-) - Den første i en up&go-ble, der vist ikke var så let af få af mig... Morfar klarede det dog til ug :-)
Nyt værelse
Far har lavet nyt værelse til mig! Jeg afprøvede det "rigtigt" den 18. juni - der mangler dog lige nogle småting - f.x. en reol til mig legetøj, men ellers er det blevet rigtig flot!
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Prutte-dag
Torsdag havde jeg vist fået rigeligt at spise. Der var i hvert fald meget der kom ud igen... Det "kostede" 2 bodyer + en helt nyvasket natdragt inden sengetid. Og da jeg var i bad, var der altså lige pludselig noget andet end badelegetøj, der flød rundt i vandet ;-)
Tilbage i vuggestue
Den 9. var jeg tilbage i vuggestue. Men stadig ikke helt normalt, da pædagogerne stadig strejker. Heldigvis er der nogle rigtig gode pædagogmedhjælpere, så det er fint nok at være der alligevel. Jeg synes dog at det hele er lidt underligt, fordi det er så meget anderledes end det plejer, så jeg blev glad for at mormor og morfar kunne hente mig tidligt mandag-torsdag. Så kunne jeg komme hjem til dem og øve mig med gå-vognen og bare rå-hygge indtil mor og far kom fra arbejde. Faktisk var jeg så glad, at jeg slet ikke ville med hjem igen! Fredag hentede far mig tidligt - det var også dejligt med en mande-eftermiddag!
Høflig dreng
I dag, da mor og jeg skulle ned og handle, mødte vi hende den søde dame fra salmesang. Hende og mor stod og talte sammen rigtig længe, så for at få lidt opmærksomhed, rakte jeg min hånd (og pegefinger) op, ligesom hvis man skal sige noget når man er i skole... Så kiggede de på mig og smilede, fordi jeg var så høflig :-)
Ustyrlige baby :-)
I dag (3/6) har været en rigtig sjov dag, hvor jeg virkelig har sat mor på en prøve! Vi er nemlig hjemme pga. strejken, så det gælder om at finde på fis og ballade :-)
Om formiddagen var vi nede i byen for at handle. Her mødte vi mine 2 (strejkende) pædagoger, som mor stod og talte læææænge med. Jeg fik en pink "pap-pædagog" - en figur, der bruges til at sætte op forskellige steder. Ih, den var fin - kom bare til at knække halsen efter ca. 10 sekunder...
Senere, da mor sad med ryggen til, kunne hun høre nogle skridt bag sig. Hun nåede kun at se 1 skridt, men jeg må ha' taget mindst 3 i træk, for jeg havde lige stået op af dørkarmen, og stod nu midt på gulvet. Hun blev så stolt af mig :-)
Mor prøvede også lige at ordne lidt på min hjemmeside - jeg stod ved siden af og hyggede mig, da computeren pludselig gik sort. Hmm, hvem mon trykkede på knappen?!?!
Inden vi skulle spise, fik jeg lov til at lege lidt med sød-tabletter. Der er vist ca. 1.600 i bøtten - de lå lige pludselig overalt i køkkenet! Mor satte mig op i min stol for at kunne feje op - og slog så hovedet lige ind i et bordhjørne. Hun så ikke helt glad ud...
Da jeg havde spist en masse ris, fik jeg lov til at drikke lidt selv af en kop. Det gik rigtig fint - lige ind til jeg synes at mælken skulle kastes over venstre skulder! PLASK, sagde det på gulvet!
Til sidst gad jeg simpelthen ikke sidde i min stol mere, så jeg blev sluppet fri på gulvet. Jeg kravlede lige hen til de madrester, jeg havde "tabt" på gulvet og begyndte at spise løs. ADR, sagde mor og flyttede mig - så kunne jeg også bedre komme til at putte lidt madrester ned i skuffen... Hi hi, sikke en sjov dag!
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Hammer!
En af mine gaver var en xylofon med tilhørende "pinde" til at spille med. Da jeg skulle ha' mors opmærksomhed, stillede jeg mig op af hende og gokkede hende én i panden! Ja, det kan de altså også bruges til ;-)
3x fødselsdag
Lørdag kom en masse af mine venner for at fejre mig! Vi hyggede med mit legetøj både ude og inde og havde en super dejlig dag! Tror også at de voksne hyggede sig :-)
Jeg havde også fået lov til at smage lagkage i dag. Men det gad jeg sgu ikke!! Jeg har derfor stadig en lagkage til gode... :-)
Søndag blev jeg fejret med frokost hos Oldefar og Marianne - jeg faldt lige med ansigtet ned i fliserne fordi mor kiggede op i 2 sek. Av, det gjorde av på læben! Efter en lur var jeg go' igen, da jeg også var rigtig træt på det tidspunkt. Jeg havde ellers slået personlig rekord: sov til kl. 9.30!!!! Og jeg havde endda kun været vågen ca. 30 min om natten, hvor jeg lige skulle fordøje dagens indtryk efter min børnefødselsdag.
Det har bare været en dejlig weekend, og I kan tro jeg fik mange og skønne gaver!!!
Mandag regnede det hele dagen. Lidt sjovt, for det gjorde det altså også for 1 år siden! Det er dog umuligt mig, der har været uartig ;-)
Jeg blev passet hos mormor og morfar hele eftermiddagen, da mor havde travlt med at forberede mad til mine gæster. Men det var også rigtig hyggeligt - mormor skulle lige ordne nogle ting, men så hyggede mig og morfar bare en hel masse. På et tidspunkt slog jeg en ordentlig fis - men han var heldig, det var bare luft :-)
Da gæsterne kom, lå jeg lige og tog en lille lur, så jeg ku' være frisk til alle mine gaver - igen fik jeg nemlig en hel masse dejlige ting; både legetøj, tøj og penge. Jeg er altså en heldig fyr!
Vi spiste kartoffelsuppe til forret, herefter lasagne og til sidst hinbærtærte. Jeg kunne lide det hele, så det var et godt valg af fødselsdagsmenu! Efter maden hjalp både mormor og olde med at rydde op, så det var dejligt for mor dagen efter.
Jeg faldt hurtigt i søvn oven på endnu en skøn dag!
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Strejke - igen
Ja, nu er det pædagogerne der strejker, og igen er min vuggestue ramt. Mandag og tirsdag var mor til eksamen, og da jeg var ret forkølet, blev jeg passet og plejet af mormor og morfar. Det var rigtig hyggeligt! Om natten var jeg vågnet pga. snot, men så havde morfar lavet kamillethe til mig, og bagefter havde jeg sovet videre på mormors hovedpude - det var så hyggeligt :-)
Onsdag var jeg i vuggestue dog uden den store succes, men torsdag og fredag havde jeg det super sjovt med min ynglings-anette og sandkassen :-)
Forresten var jeg til fødselsdag hos bedstevennen Anton, og vi legede rigtig meget med hans nye legetøj.
Min anden bedsteven Mathias var også på besøg. Jeg fik et golfsæt af ham, og tilgengæld måtte han låne en klods af mig. Han er bare ikke helt stor nok til at lege med den, men jeg synes alligevel godt at han måtte kigge på den. Mor gav ham noget andet af mit babylegetøj at kigge på, men dét ville jeg altså gerne selv ha' lige på det tidspunkt!
Da mor kom hjem fra kursus, sagde hun HEJ til mig. Jeg sagde HEJ tilbage - det blev hun ret overrasket over! Jeg har heller ikke rigtig gjort det siden!
Jeg er også blevet dygtig til at gå mens jeg kun holder med 1 hånd eller med min fine gåbil. Og jeg kan rejse mig på af ingenting og sidde på hug uden at holde i noget. Ih hvor bliver jeg dygtig til mange ting :-)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Vuggestuen
(7-8 maj) Så stoppede strejken! Jeg er derfor tilbage på "fuld" tid i vuggestuen. Jeg hygger mig rigtig meget, da jeg også er begyndt at komme med udenfor. Den ene dag smagte jeg på sand, og kravlede så alt mit tøj var møgbeskidt da mor kom og hentede mig (inkl. mine NYE sutsko, da jeg jo ikke havde fået sko med derhen endnu). Dagen efter ville jeg række efter en skovl, der lå uden for sandkassen - så var jeg vist faldet ud! Men put, den nye bule i panden matchede en anden, jeg havde i forvejen :-) Jeg har også spist en masse i denne uge - pædagogerne har bare fundet ud af at det skal serveres på en helt speciel måde, ellers gider jeg ikke spise det! Og når de andre børn får 2. gang, skriger jeg indtil jeg også får det! Den metode virker også rimelig godt herhjemme...!
I nat (til fredag) sov jeg fra 19.30 til 8.50 - det er ny personlig rekord! Jeg var også helt våd, da bleen ikke kunne holde til alle de mange timer! Mor ærgrede sig vist over at hun ikke kunne sove lige så længe, når hun nu havde chancen. Men måske kan jeg gøre det igen en anden dag?!?!
Bøøøøøøvs!
I dag (1/5) har jeg hygget rigtig meget sammen med mormor, da mor og far var ude for at spise frokost helt alene, og morfar var ude og spille golf. Da mormor skulle afsted på arbejde, ville hun kysse mig farvel. Jeg lænede hovedet ind mod hende... og kom så med historiens største bøvs! Hi hi, jeg er vist en fræk én!
Jeg skal nok fortælle hvad jeg (ikke) vil!
Lørdag (26/4) blev jeg passet et par timer nede hos farmor og farfar. Mor og far skulle ud og kigge på nye møbler, så det var hyggeligere for mig at være dér.
Jeg hyggede mig også rigtig godt - men der var ingen der skulle fortælle mig at jeg skulle skiftes, ha' mad eller noget at drikke. Det skulle jeg nok helt selv bestemme! Jeg ville heller ikke ha' at farfar gik - ville bare sidde hos farmor og ha' hans fulde opmærksomhed :-) Ja, jeg er vist ved at lære hvordan man styrer de dér voksne... ;-)
Hvad er tjald, mor?
Jeg har desværre igen fået lidt feber (24/4), så lægen synes at jeg skal fortsætte lidt endnu med den lækre pinicilin. Mor og jeg var derfor tidligt på apoteket, og stod og ventede på at de skulle åbne. En mand kom hen og var meget interesseret i at snakke med mor og mig. Hans ven kom med en pibe, som han så tog i hånden, lige ved siden af mig. Mor sagde pænt, at jeg ikke var så glad for røg, og flyttede derfor barnevognen lidt væk. Manden sagde, "jamen der er jo tjald i, det kan være han kan lide det?" Hvad snakker han om, mor?!
Strejke
Pædagogmedhjælperne strejker, så vuggestuen kan ikke have åbent for alle os børn. Til og med i dag (22/4) var jeg udvalgt til at have en plads, men i morgen og en uge frem har jeg ikke længere en plads i vuggeren. Heldivis vil min mormor og morfar gerne passe mig, da far skal arbejde og mor læse til eksamen - i morgen skal de oven i købet også passe en dreng på ca. 2 år, så vi skal rigtig lege sammen hvis jeg er frisk til det.
I dag blev jeg hentet af mormor, da vuggestuen lukkede tidligt. Da jeg vågnede fra min lur, gav jeg morfar min sut - men ville gerne have den tilbage igen! Jeg er nemlig begyndt lidt på at give ting (mad!) til andre - helst noget der er savl på :-)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ballade-babyer!
Den 21/4 havde jeg besøg af min gode veninde Jessica. Hun er lidt ældre end mig, og sammen lavede vi en masse ballade! Først viste hun mig, hvordan man kan sprede en bolle ud over hele stuen - det var virkelig imponerende, hvor hun kunne kaste krummer hen! Senere lukkede hun os inde på badeværelset, så vi bedre kunne undersøge tingene derude. Vi legede også med hhv. en kost og en fejebakke, selvom det vist ikke er legetøj. Inden maden viste hun mig også, hvordan man kan tage alle kleenex-servietterne op af æsken. Dette tricks kendte jeg dog godt i forvejen :-) Under aftensmaden, fik jeg væltet min kop med vand - Jessica var bedre til at ramme sin mor, da hun også væltede sit vand! Ih, sikke en dejlig dag med masser af ballade :-)
Av-øv - men nu blir' det bedre!
Efter næsten 14 dage med feber, har lægen nu fundet ud af at jeg har mellemørebetændelse. Jeg skal drikke en lille drink 3 gange om dagen i nogle dage, og så skulle jeg være rask igen. Det glæder vi os alle til, da jeg ikke sover ret meget om natten når jeg er sløj.
Ps. den 17. april har jeg drukket af et sugerør! Jeg blev vist selv ret overrasket over at der lige pludselig kom noget ud af sugerøret - da jeg bagefter bed i det kom der jo ikke noget... Meget mystisk, men jeg lurer vel teknikken en dag!
Er det slik, mor?
Jeg bliver ved med at have feber, og første tjek hos lægen viste ikke noget. Mor prøvede derfor at købe noget gel til mine ømme gummer, hvis det nu var dem, der gjorde mig så ked, især om natten. Der står på pakken, at det skal smøres på gummerne, og så skal tungen ikke røre ved det i 3 minutter - fortæl lige min tunge det! Vi er blevet enige om at det er verdens dyreste slik - ca. 700kr. pr. liter :-)
HUS!
1.april 2008: I dag har vi fået hus! Få så fingeren ud, mor & far, så jeg kan flytte ind :-)
Far var forresten med nede og hente mig i vuggeren i dag, det var rigtig hyggeligt. Jeg ville dog næsten ikke med hjem, da jeg lige havde det så hyggeligt, helt alene på stuen, da alle de andre rollinger var ude og sove. Pædagogen fortalte også, at jeg havde lavet ballade sammen med en af de andre drenge i dag - vi havde hele tiden rejst os op af alt, vi kunne komme i nærheden af - og desværre var vi jo også faldet en del gange, når vi nu ikke gad sidde stille og lege pænt på gulvet:-)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alle go'e gange 3 - øh, 10!
(31/3) Ja, nu har jeg jo lært at rejse mig op. Tror I så ikke, at min mor og far hele tiden kommer og lægger mig ned, bare fordi jeg skal sove?! Det er ellers meget sjovere at stå op i sengen og grine! Den ene aften var jeg vist mistænkelig stille, så mor og far opdagede, at jeg kunne nå nogle ting på puslebordet, når jeg strakte mig lidt. Nu har de vendt min seng, så jeg ikke kan nå noget - men kan jo heldigvis stadig rejse mig op igen og igen og igen og igen og igen og igen og igen og igen og igen og igen og Zzzzzzzzzz...
Av!
26/3 - I dag er jeg 10 måneder, og en stooor dreng. Da mor kom og hentede mig i vuggeren, fortalte pædagogen at jeg lever livet farligt ;-) Jeg havde rejst mig op af et skab, hvorefter jeg havde kastet mig efter noget legetøj på gulvet. Det gjorde vist lidt ondt, men der var ikke noget blod, så det var jo ikke så slemt! Derudover havde jeg klatret over en masse puder med risiko for at falde ned på gulvet - men det havde jeg klaret uden problemer :-) Ja, det koster jo nok nogle knubs at blive god til det hele!
Imens mor var der, møvede jeg også ind over en af pigerne, det synes hun vist ikke var så sjovt, men hun sad altså lige i vejen...
Aktiv baby-dag!
22/3 - I dag har været en ret vild dag. Vi har været hjemme fordi jeg har jordet mor og far med diverse vira, så de har været ret kedelige og sløve. Det har jeg til gengæld ikke! Først vækkede jeg mor ved at gribe fat i den klapstol, der står ved siden af min tremmeseng. Den bankede jeg ind i sengen, indtil mor kom og hentede mig lidt i 6, hvor jeg var et stort smiiiil :-)
Senere kravlede jeg på far - jeg rejste mig faktisk op af ham inden jeg væltede ind over ham, som om jeg besteg et bjerg :-) Efter aftensmaden besluttede jeg mig så for at kravle rigtigt - I ved, sådan oppe på knæerne! Jeg tror jeg bevægede mig ca. 7 cm på denne måde :-) Inden jeg blev puttet, nåede jeg også lige at stille mig op i sofaen, så jeg kunne rykke en mappe ned fra reolen :-)
Derudover nåede jeg at møve mig rundt i hele lejligheden, tisse i badekaret da jeg var i bad (og på fars hånd :-), samt at smøre mig selv fuldstændig ind i mad - maden bestod i dag af 3 retter, da jeg nægtede at æde de 2 første ting de serverede for mig!
Sikke en dejlig bølle-dag!
Sutte-kamp!
21/3 - I dag har mor og jeg været hjemme hos Anton. Hans mor og far var også hjemme, så Anton og jeg legede sammen imens de voksne sad og sludrede.
Lige da jeg kom ind, blev vi sat ved siden af hinanden. Der gik ikke lang tid, før Anton fandt min sut og proppede den i munden! Skidt pyt, jeg nappede bare hans sut, og så sad vi der med hinandens sut i munden - i hvert fald lige ind til Anton nappede sutten ud af min mund! Jeg var helt måløs, så da han prøvede at gi' mig en sut i munden igen, gad jeg ikke ha' den! Men det var en sød tanke, og han er stadig min bedste ven :-)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Flere prutter!
Søndag morgen ligger mor, far og jeg inde i sengen. Jeg møver som sædvanligt rundt og fægter med arme og ben, så mor og far skal passe på ikke at få én på lampen! Lige pludselig har jeg møvet numsen helt op i hovedet på far - og så slog jeg en lille fis, hæ hæ hæ :-)
En våd prut!
12/3 - Jeg synes at det er enormt hyggeligt at komme i bad. Jeg plasker rigtig meget - men i dag prøvede jeg også at lave nogle bobler - med min numse :-)
Hej!
I dag - den 11/3 - er jeg blevet hentet af mormor og morfar i vuggetuen for første gang. Det var altså morfar, jeg gav det allerstørste smil, men selvfølgelig blev jeg glad for at se dem begge :-)
Da jeg lå ude i barnevognen og sov lidt senere, hørte mormor og morfar lige pludselig en kradse-lyd i babyalarmen. Efter lidt tid hvor jeg stadig ikke sagde noget "rigtigt", gik morfar ud for at kigge til mig. Her lå jeg og legede med babyalarmen, når nu der ikke var andet at lege med :-)
Hovsa, mor!
(10/3) Mor havde hentet mig nede i vuggestuen, da jeg var blevet godt træt. På vejen hjem, satte hun babyalarmen ved mit hoved, da den så var klar til når jeg skulle sove færdig nede i cykelskuret, når vi kom hjem. Da vi nåede ned til stationen, så mor at babyalarmen var væk! Åh nej, hvad nytter det, hvis den ene del af alarmen lige pludselig mangler?? Vi gik derfor tilbage til vuggestuen for at lede - og ned til stationen igen - og tilbage en gang til - tænk på, at det har været en meget dyr alarm! Til sidst vågnede jeg og sagde til mor, at nu gad jeg altså ikke ligge her og glo, imens hun gik og gloede ned i jorden! Så mor ringede til mormor og morfar, der begyndte den vilde skattejagt... Imens nåede vi hjem, og da mor skulle have mig op af klapvognen, lå alarmen i en ukendt og usynlig fold! Pyha, det var dejligt at den var fundet, men lidt pinligt at have sat et helt eftersøgningshold igang - udover mormor og morfar, havde mor også forstyrret en dreng på cykel, en hundelufter samt en anden dame... Ups!
Hovsa, far!
(uge 10) Mor og jeg skulle afsted til vuggestue en kedelig og regnfuld morgen. Da vi endelig var kommet ned af alle trapperne, så vi at far havde låst barnevognen med en hel ny lås - en lås med kun 1 nøgle!! Den havde far jo selvfølgelig med på arbejde... Mor måtte derfor okse med mig op af alle trapperne, ind i lejligheden, for at finde vores reservehjul. Det kunne hun så udskifte dét hjul, der var låst fast, så vi kunne komme afsted. Reservehjulet var bare ikke pumpet, så vi måtte først lige slæbe os afsted på 3 hjul ned til OK for at få luft i dækket... Pyha, jeg synes godt nok at mor brugte mange grimme ord denne morgen!
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Vinke-vinke, 2. del!
Min barnevogn er begyndt at stå nede i cykelskuret, så jeg kan "sove færdig" efter en gåtur. Mor kan se mig oppe fra køkkenvinduet, men jeg synes bare ikke, at hun var så hurtig til at komme ned og hente mig, selvom jeg lige havde "brummet" i babyalarmen. Så da hun kiggede ud af vinduet, stak jeg lige den ene hånd op af soveposen, så hun ku' se, at jeg altså var vågen! (28/2-08)
Jeg er ikke så sart mor!
(27/2-08) Mor og jeg havde lige spist lidt morgenmad, hvor jeg også havde fået et par stykker banan. Noget af det var vist smuttet på gulvet, for mor gik i køkkenet for at hente en klud til at tørre op med. Da hun kom tilbage, lå jeg under bordet og smaskede, og bananen var pist væk! Hun synes det var lidt ulækkert, men jeg synes det smagte fint!
Sovs?
(15/2-08) Jeg er begyndt at være godt træt af kartofler til aftensmad. Længe har det været kartoffelmos, men nu er de gamle begyndt at gi' mig små stykker kartoffel - føj hvor tørt! Nu har jeg opfundet min egen sovs: man tager en kartoffel i hånden og kigger lidt på den. Så siger man Aaaaatju! Og så er der sovs på! Velbekomme :-)
Vinke-vinke!
Mormor og morfar var ude og gå en tur med mig, da jeg skulle ha' mig en lur. Pludselig gad jeg ikke sove mere, men de fortsatte turen i håb om at jeg snuppede en halv time mere. Det gjorde jeg ikke, i stedet fik jeg møvet en hånd op af soveposen og begyndte at vinke - Hallo, jeg er altså vågen!! Så fik jeg lov til at komme med ind og lege :-)
En krammer!
Vi var på besøg i vuggestuen, mor, far og mig. Jeg var lige blevet 8 måneder gammel, og slet ikke bange for alt det nye. Min mor havde lidt svært ved at vænne sig til tanken om at lade fremmede passe mig, men da pædagogen skulle holde mig, gav jeg hende en krammer! Det synes mor og far var vældig sødt :-)
Haps, så kan du lære det, mor!
Da jeg var ca. 7 måneder gammel, ville min mor som sædvanligt fjerne et eller andet fra mit ansigt, lige inden jeg skulle ammes. Jeg brokkede mig gevaldigt, men hun skulle absolut gøre mig "pæn". Som hævn bed jeg hende virkelig hårdt, da jeg skulle ammes!! Hæ hæ, så har hun måske lært det til en anden gang!
Ups!
Mormor, mor og jeg var en tur i Føtex, da jeg var ca. 6-7 måneder gammel. Jeg gad ikke helt sidde i barnevognen, så mormor tog mig op for at gå rundt med mig på armen. Hun vidste bare ikke, at mine arme var vokset lidt i løbet af natten, så hun gik lidt for tæt på en hylde med porcelænsting. Ups, der faldt vist lige en lille sæbe-holder på gulvet og gik i stykker! Det var ikke ret meget med vilje :-)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|