Regler for deltagelse til arrangementerne:
v For tilmelding/betaling til arrangementerne 2 uger før det afholdesmed, mindre andet er skrevet, tilmeldingen er bindende. Skulle det blive aflyst, får du selvfølgelig pengene tilbage.
v Alle under 12 år der skal deltage aktivt i et arrangement skal have ridehjelm på, hvad enten det er som rytter eller trækker.
v Alle ryttere skal have hjelm på uanset alder.
v Prisen for at være med til et arrangement er pr. ekvipage. Der er en pris for aktive medlemmer, ikke medlemmer skal betale en merpris.
v Du må ikke bide, slå, sparke eller anden form for mishandling af din minimule, sker det vil du med det samme blive diskvalificeret. Det kan også medføre udelukkelse fra arrangementer, samt udelukkelse af foreningen.
v Vi er samlet for at hygge og have det godt, derfor skal DU opføre dig ordentligt.
v Minimule kan på ingen måde drages til ansvar for evt. skader forvoldt af dig eller din minimule.
v Har din minimule tendens til at sparke, hvad enten der er efter personer eller andre minimuler, skal det markeres med en TYDELIG rød sløjfe i halen. Det gør det lettere for alle, at der ikke hele tiden skal gøres opmærksom på dette fra ejerens side, og andre kan se her skal man lige passe på)
v Har du børn med til arrangementerne, skal de være bekendt med, hvad den røde sløjfe i halen betyder, samt hvad den generelle opførsel ved og omkring minimuler er.
v HINGSTE skal have en TYDELIG blå sløjfe i halen, for at undgå, at der evt. opstår uønskede situationer og bedækninger.
v Der må INGEN løse minimuler være på pladsen, det vil sige heller ikke hvis du bare går en lille tur med den, skal du holde den i tov, også selv om den vil følge dig som en hund
v Børn må ikke løbe, skrige og på anden måde forstyrre ponyerne.
v Alt spil, store armbevægelser er IKKE tilladt, med mindre de spil er en del af arrangementet. Dvs. hverken børn eller voksne må f.eks. spille fodbold, håndboldt eller andet på pladsen, så længe der er minimuler omkring.
Minimule agility regler.
v Der må ikke være godbidder på banen. Dette gælder også for klikker tingen
v Banen skal være indhegnet.
v Hver disciplin skal indeholde 6 – 10 opgaver, som ekvipagen skal gennemføre.
v Opgaverne skal løses i rigtig rækkefølge og retning.
v Minimulen skal gennemføre de stillede opgaver roligt og lydigt, med en tydelig vilje til at samarbejde.
v Opgaverne kan betragtes som fuldført, når de farvede felter betrædes efter den enkelte opgave, og minimulen har gjort det den enkelte kræver.
§ Eksempler på hvad der har en negativ indflydelse på banen.
§ Hvis trækkeren må indvirke på minimulen med tøjle/træktov for at berolige den eller tvinge den til at udføre opgaven.
§ Hvis tøjle eller træktov er for kort.
§ Hvis de markerede stier forfaldes af minimulen.
§ Hvis minimulen kun med høje opfordringer kan overtales til at udføre en opgave
v Minimulen skal altid gå opmærksomt og uden tvang med en let bue på tøjle/træktov ved siden af trækkeren.
v Stemmeføring og krops sprog er godkendt som føring og kommunikation af mulen
v Minimulen må vise naturlige reaktioner, dvs. ørespil, rette sin opmærksomhed på genstanden/opgaven, og også en kort tøven accepteres.
v Efter den første reaktion skal den udføre opgaven roligt, lydigt og villigt.
v Det er tilladt at lave en let berøring i ponyens hover = klø, ae eller berøring i hovedet, men ikke at stramme tov, holde i grime eller holde om mulen.
v For at formindske risikoen for ulykker, skal trækkeren gå på venstre side af minimulen.
v Opgaverne er anbragt således, at elementer, der kan få minimulen til at reagerer, er anbragt på samme side som trækkeren, så den kan vige væk fra ham/hende.
v Alle der skal deltage i denne kategori, skal varme deres minimule op i mindst 10 minutter inden de skal på banen, så led, sener og ledbånd varmes op og befinder sig i arbejdsberedskab.
v Hjælp fra tredje person ved gennemføringen af opgaverne er ikke tilladt.
v Der vil ved hvert arrangement, være en maksimaltiden pr. minimule, som banen skal gennemføres på, Når ekvipagen ikke igennem på den angivne tid, er de ude af konkurrencen.
v Ved nogen af opgaverne er indsats fra hjælpere påkrævet for at udløse akustiske eller optiske effekter. For at sikre en ens behandling af alle deltagere, skal man kunne stole på, at disse effekter er ens for alle deltagere.
v Alderen på trækkeren skal min være. 9 år.
v Alder på minimulen er min. 3 år, i de klasser, hvor der indgår spring.
Agility:
Minimule agility er delt op i 3 sværhedsgrader, hvoraf nr. 1 er den nemmeste og 3. er den sværeste. Banen kan sagtens være den samme, men de enkelte opgaver varieres efter, hvilke trin der benyttes. Du må ikke gå videre til næste forhindring, før du har gennemført den du er ved.
Vinderen er den med mindst fejl, såfremt der er flere fejlfri ekvipager, går disse videre til anden runde, hvor banen gennemgås på tid. Tempoet må øges imellem forhindringerne, men under udførslen af opgaverne/forhindringerne skal det udføres i skridt, med mindre andet er påkrævet.
Løsspring.
Denne er 1 enkeltstående + en kombinations spring, men til og afløbsbane, den deles op i 4 kategorier, 80, 90, 100 og 110. De er alle til og med dette stg. mål.
Højden og afstanden på springene inden for de forskellige kategorier er forskellig, men vi skal lige have fat i en banebygger, der kan komme med de helt præcise mål, som er sandsynlige og sikre for kategorierne.
Bommene der anvendes SKAL være lette bomme.
Kommer en minimule igennem første forsøg fejlfrit, får denne en sløjfe, kommer den igennem på 2 eller 3 forsøg, får den ingen.
Højdespring.
Deles op efter samme princip som løsspring, men blot med et enkelt spring, vinderen er den der kan springe højest i hver kategori. Hver gang alle minimuler har været igennem, sættes bommen lidt op, ryger en bom, er minimulen ude indtil der er kåret en vinder. Der uddeles 1, 2 og 3. præmier. Bommene SKAL være lette bomme.
Bedste cirkustrick.
Herunder er der ikke bestemte krav til hvilken der må vises, kan din minimule noget sjovt, specielt, nuttet eller andre ting og du gerne vil vise det frem, er det denne kategori, du skal melde dig til. Der udvælges en neutral dommer der uddeler 1, 2 og 3 plads inden for hele kategorien.
Kørsel / ture
Generelt er det ren hygge, men der kan blive afholdt kørestævner.
Test din minimule
Deltagerne får om formiddagen ”stillet” en opgave, som de skal lære minimulen i løbet af dagen og vise resultatet senere
Minimule væddeløb
Det kan være ting som travløb med sulky, med trækker, hvem kommer først, eller med eller uden rytter
Mest for Børn:
v Minimulelege.
v Dyrskue for Børn evt. med andre dyrearter.
v ”pop-quiz” for børn i mulernes røgt og pleje
v Udklædning til højtider f.eks. fastelavn;
v Minimule mønstring.
v Fremvisning af minimule under rytter.
v Det kan enten være som hold, hvor der rides 3-4 på banen evt. med en trækker, eller enkeltvis
v Springkonkurrence med rytter