Casa Amparo / Pigerne

Historier

 
 

De unge mødre - et af gadebørnsproblemets rødder

 
Ikke mindst de helt unge mødre har svært ved at holde sammen på familien. Udgangspunktet var jo heller ikke det allerbedste. Måske var graviditeten blot en konsekvens af flere års misbrug fra forskellige mænd de traf på gaden. Måske var det en far eller en onkel.
 
Mange kvinder må efterlade børnene alene hjemme for at passe deres arbejde - et arbejde til en ringe løn, men med en lang arbejdsdag.
Børnene skal ikke være ret gamle for at forstå, at de er i vejen - og hvem bryder sig om at være i vejen? Så hellere klare sig selv! Og for mange børn forekommer et liv på gaden et attraktivt alternativ til et hjem med mangel på alt - på nær problemer.
 
Måske kommer der en ny mand ind i billedet - og med ham måske vold. Måske bliver moderen tvunget til at vælge mellem børnene og den nye mand med den økonomiske tryghed han giver. Mange kvinder vælger det sikre og overlader børnene til sig selv.
Og så er der dem, der bare giver op og forsvinder ud af børnenes liv. Det er ikke et sjældent syn at storesøster på 6 må tage sig af lillebror på 2.
Daniel Leuchtmann